Start » Co nowego » Akcja „Serce dla Lwowa”

Akcja „Serce dla Lwowa”

Wyświetlono 322 razy

Wzorem lat ubiegłych Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział w Poznaniu, z okazji Świąt Bożego Narodzenia zorganizowało akcję zbiórki darów dla Kresowian, pod hasłem „Serce dla Lwowa”. Mamy przyjemność o tym informować, ponieważ do akcji włączają się osoby z naszego miasta. W tym roku była to Pani Monika Pawlak z Zespołu Szkół  w Luboniu, która wraz z grupą uczniów wspomagała akcję. Zbiórka przebiegała tym razem w sklepie należącym do  sieci „Chata Polska” przy ulicy 11 listopada, w dniach: 9 i 10 listopada oraz 23 i 24 listopada bieżącego roku. Zbieraliśmy jak zawsze artykuły spożywcze, drogeryjne i szkolne oraz datki pieniężne. Specjalną akcję zorganizowała Pani Monika Pawlak w szkole, skąd zebrane dary (wiele kartonów) trafiły także do bazy naszego Towarzystwa i na początku grudnia pojechały do Lwowa. Akcja również w tym roku spotkała się z życzliwością mieszkańców Lubonia, zaopatrujących się w wymienionej „Chacie Polskiej”. Trudności natomiast napotkał nasz transport na granicy ukraińskiej, podobnie jak inne konwoje, które ruszyły w 2019 roku z darami z Polski na Kresy, o czym donosiły media. Dzięki, na szczęście skutecznym, staraniom oraz pomocy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, udało się znaczną część transportowanych darów przewieźć przez granicę, reszta dotrze do naszych Kresowiaków w styczniu.

  Już po powrocie ze Lwowa, 14 grudnia Prezes TMLiKPW, Stanisław Łukasiewicz wraz z Zarządem zaprosił członków Towarzystwa na spotkanie gwiazdkowe. Zaproszone były także inni Osoby, dla których przygotowano specjalne wyróżnienia. Statuetkę Semper Fidelis otrzymał Pan Tomasz Kuba Kozłowski z Warszawy, wybitny znawca Kresów, który wielokrotnie na nasze zaproszenie przyjeżdżał i wygłaszał piękne o nich wykłady czy pogadanki. Natomiast odznakę trzydziestolecia Oddziału otrzymał Pan Adam Tiun. Wręczano także dyplomy z podziękowaniem za udział w akcji  „Serce dla Lwowa”. Wśród wyróżnionych znalazła się pani Monika Pawlak. Prezes i Zarząd Towarzystwa jeszcze raz serdecznie dziękują Pani Monice, oraz Uczniom i Rodzicom z  Zespołu Szkół w Luboniu

  Wreszcie bardzo dziękujemy Dyrekcji ”Chata Polska” za umożliwienie przeprowadzenia akcji oraz Kierownictwu i Pracownikom sklepu w Luboniu, przy ul. 11 listopada, za bardzo sympatyczną  atmosferę.

  Obdarowanie Rodaków to bardzo miły i potrzebny gest, ale nasza pamięć o Nich ma jeszcze większą wartość. Oby nie była tylko „od święta”.

  Przy okazji informujemy, że w grudniu 2019 wybrano nowy Zarząd poznańskiego Oddziału TMLiKPW, na następne cztery lata, a nowym prezesem została Pani Katarzyna Kwinecka. Program planowanych imprez w roku 2020 jest w przygotowaniu. Na pewno będą organizowane Dni Lwowa w Poznaniu, a stałym od kilku lat punktem jest msza św. w kościele św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce, zawsze 2-go października, o godzinie 18-tej, której intencją jest jedność Kresowian. Warto zaznaczyć, iż wspomniana msza św. odprawiana jest przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, Królowej Korony Polskiej z katedry we Lwowie –  wierna jego kopia umieszczona jest od 2016 roku w kościele św. Małgorzaty. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej mszy św.

  Zapraszamy także do odwiedzin i współpracy; jesteśmy dostępni w naszej siedzibie w każdą środę od 15-tej. Adres siedziby i kontakt podano niżej.

TMLiKPW, Oddział w Poznaniu

60-809 Poznań, ul. Św. Marcin 80/82, pok. 336

www.lwowiacy.pl

Renata Zawirska-Wojtasiak i Michał Wojtasiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *