Zagospodarowanie terenu parafialnego przy placu Edmunda Bojanowskiego 8, z budowaną szkołą katolicką. Widać usytuowanie inwestycji względem istniejących obiektów. Zaznaczono (czerwoną strzałką) wjazd z placu E. Bojanowskiego, drogi wewnętrzne, w tym przejazd przez grunt Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi oraz projektowany plac parkingowy na potrzeby zakonu i nowej szkoły. Żółte plamy to naniesione na projekcie robocze oznaczenia (dotyczą prawdopodobnie m.in. obiektów do likwidacji, np. wyburzonego już budynku dawnych salek katechetycznych)
Jedna, specjalnie wzmocniona płyta stropowa do przykrycia sali gimnastycznej, nad którą będą dwa inne duże pomieszczenia, ma 17 m długości i waży 13 ton. Potrzeba było 22 takich elementów. Od 6 marca na plac budowy zwoziły je dłużyce aż z Ostrowa fot. Piotr P. Ruszkowski
Minęły ponad 3 lata od publikacji materiału nt. koncepcji budowy szkoły katolickiej w Żabikowie („WL” 10- 2014 r., str. 4). Obiekt od roku jest realizowany, a nam dopiero teraz udało się porozmawiać z Mateuszem Mikołajczakiem – prezesem zarządu Fundacji „Siewca” im. bł. Edmunda Bojanowskiego, która jest inwestorem, choć o spotkanie zabiegaliśmy od ub. roku.
Wiadomo już, że w porównaniu z przywołaną koncepcją, szkoła będzie większa, inaczej zagospodarowana, 2-3-oddziałowa, jednozmianowa, przeznaczona dla 300-400 uczniów, i co istotne – o charakterze publicznej placówki podstawowej. Na obszarze ponad 3 000 m2 powstaje nie dwu-, a trzykondygnacyjny gmach o wysokości 12 m, długości 75 i szerokości ponad 26 m, o powierzchni użytkowej ok. 3 800 m2, wyposażony w 10 wejść, windę, sale lekcyjne (15-18), salę gimnastyczną o powierzchni 400 m2, dwa duże pomieszczenia (po 200 m2) służące organizacji większych spotkań, oraz m.in. bibliotekę, jadalnię i zaplecze kuchenne. Z pomieszczeń będzie korzystać również parafia św. Barbary, która użyczyła grunt pod budowę szkoły.
Zmieniła się koncepcja wjazdu na teren placówki. Przewidywany przed 3. laty wyłącznie od ul. Przy Autostradzie, teraz projektowany jest od placu Edmunda Bojanowskiego. Zakłada się też wykorzystanie drogi położonej na obszarze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi pomiędzy ul. Zieloną a terenem szkoły, która już teraz służy jako dojazd na plac budowy. Na posesji należącej do klasztoru zaprojektowano plac parkingowy, a przy szkole jedynie dwa miejsca postojowe (wcześniej ok. 20).
Budowa szkoły katolickiej w Żabikowie jest pomysłem parafian ze wspólnoty św. Barbary – świadomych rodziców, którzy chcą w ten sposób zminimalizować zagrożenia, jakie niesie dla dzieci współczesny relatywizm moralny i konsumpcjonizm, a nade wszystko zbliżyć młodych ludzi do Boga i wspólnoty Kościoła. Inwestycję finansuje Tomasz Błaszak, m.in. prezes spółki „Agregaty Fogo”, który stoi na czele Rady Nadzorczej Fundacji „Siewca”.
Szerzej na temat inwestycji czytaj w wywiadzie „Ta szkoła to zysk dla miasta” na str. 18.
HS