Start » Co nowego » Bohaterowie z Lubonia

Bohaterowie z Lubonia

Wyświetlono 1 717 razy
302k Fajfer Czesław Solidarność 01 fPAW_portal

Moment dekorowania Czesława Fajfera Krzyżem przez wojewodę Piotra Florka prezesa IPN Łukasza Kamińskiego
fot. Paweł Wolniewicz

We wtorek, 9 czerwca, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu Prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dr Łukasz Kamiński i Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek wręczyli Krzyże Wolności i Solidarności blisko trzydziestu twórcom i działaczom wielkopolskiej „Solidarności”, wśród nich dwóm lubonianom – Czesławowi Fajferowi i Wiesławowi Hudowiczowi. Na wniosek Prezesa IPN, Prezydent RP odznaczył ich za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. – Dzisiejsze odznaczenia wyrażają naszą wdzięczność dla osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Polski. Krzyż Wolności i Solidarności symbolizuje najważniejsze wartości, których obrona kosztowała życie wielu ludzi, wymagała cierpienia i wyrzeczeń. Tych wartości współczesne społeczeństwo nadal potrzebuje – powiedział podczas uroczystości prezes IPN. Z kolei Wojewoda Piotr Florek w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że zaledwie 25 lat upłynęło od upadku komunistycznej dyktatury, a dziś młodszym pokoleniom trudno uwierzyć, jak bardzo PRL różnił się od dzisiejszej Polski. Dodał również, że odznaczenia są formą podziękowania za trudne lata prześladowań i z pozoru beznadziejnej walki, która zakończyła się sukcesem. Tym sukcesem jest wolna Polska. Oprócz lubonian Krzyże Wolności i Solidarności odebrali również m.in.: Janusz Pałubicki – minister w rządzie Jerzego Buzka, przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Lech Dymarski oraz senator Witold Sitarz.

300k Fajfer Czesław Solidarność 05 fPAW_portal

Podczas okolicznościowego toastu, na pierwszym planie z lewej Janusz Pałubicki, za nim Wiesław Hudowicz i Czesław Fajfer (z prawej)
fot. Paweł Wolniewicz

 

Czesław Fajfer

Mieszka przy ul. Chopina, urodzony w 1940 r. Pracownik Zakładów im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (HCP). Członek NSZZ „Solidarność” od 11.11.1980 r., po 13.12.1981 r. brał udział w akcjach protestacyjnych odbywających się w miesięcznice wprowadzenia stanu wojennego. Od 1982 r. aktywnie działał na Wydziale W-3 HCP, gdzie został członkiem Tajnej Komisji Fabrycznej i był odpowiedzialny za obieg pieniędzy związkowych. Kolporter prasy podziemnej. Od 1982 r. członek Tajnej Komisji Zakładowej „Solidarności” w HCP, na potrzeby Komisji udostępnił swoje mieszkanie. W czasie stanu wojennego prowadził w mieszkaniu aptekę leków pochodzących z darów zagranicznych. We wrześniu 1988 r. wszedł w skład Komisji Fabrycznej NSZZ „Solidarność” w Fabryce Lokomotyw i Wagonów W-3 HCP. W październiku 1988 r. został członkiem jawnych struktur „Solidarności”.

299k Fajfer Czesław Solidarność krzyż awers fPAW_portal

Krzyż Wolności i Solidarności (na poziomej belce stylizowany orzeł w koronie i napis: WOLNOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ, srebrny metal z czerwoną emalią, na odwrocie niebieską; wielkość 42×42 mm) – państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej PRL, ustanowione 5 sierpnia 2010 r. W porządku pierwszeństwa zajmuje miejsce pomiędzy Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami a Złotym Krzyżem Zasługi
fot. Paweł Wolniewicz

 

Wiesław Hudowicz

Urodzony w 1958 r., elektromonter w Przedsiębiorstwie Produkcji i Montażu Urządzeń Elektrycznych Budownictwa „Elektromontaż” Poznań. Od września 1980 r. należał do NSZZ „Solidarność” przy tym zakładzie, w marcu 1981 r. był członkiem komitetu strajkowego w „Elektromontażu”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność struktur podziemnych – uczestniczył w Mszach św. i demonstracjach organizowanych przez podziemie. Od 1984 r. kolportował podziemne wydawnictwa takie jak: „Hipolit”, „Obserwator Wielkopolski” i „Komunikat” Międzyzakładowej Rady „Solidarności”. W okresie 1984 – 1989 r. był członkiem Międzyzakładowej Rady „Solidarności” w Poznaniu. Aktywnie zaangażował się w Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu – współorganizował Msze św. za Ojczyznę, 30. rocznicę obchodów Poznańskiego Czerwca 1956 r. i pielgrzymki, uczestniczył w wartach honorowych przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki. Od 1988 r. był współorganizatorem i członkiem Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w „Elektromontażu” Poznań, a od 1989 r. wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarności” w tym zakładzie. W 1989 r. założyciel i redaktor zakładowego pisma „Elektromonter”.

PAW


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *