Start » Co nowego » Dołącz do watahy i zawyj dla wilka

Dołącz do watahy i zawyj dla wilka

Wyświetlono 1 926 razy

W Poznaniu na Starym Rynku 12 marca br. miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, w którym wzięli udział pracownicy  Ogrodów Zoologicznych oraz osoby interesujące się przyrodą i losem wilków żyjących w ich naturalnym środowisku. Cel akcji był przeznaczony ochronie tych zwierząt stadnych, których największym wrogiem jest człowiek, stanowiący dla nich największe zagrożenie. Powodem są zmniejszające się tereny leśne, na których watahy mogłyby się osiedlać i wychowywać swoje potomstwo. Wilk stanowi konkurencję dla niektórych myśliwych polując na duże zwierzęta. Organizacja WWF, a także poznańskie Zoo i zebrani uczestnicy symbolicznie zawyli dla tych drapieżników. W Polsce żyje ich już tylko ok. tysiąca. Dyrektor Poznańskiego Zoo Ewa Zgrabczyńska  udzieliła relacji  dotyczącej błędnej opinii krążącej o wilkach, że są groźne i niebezpieczne. Wilk jest wielkim sanitariuszem lasu i bardzo potrzebnym drapieżnikiem, który jest gatunkiem bardzo ważnym w łańcuchach pokarmowych i łańcuchach troficznych, który musi zostać zachowany. Jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych ssaków drapieżnych. Obecnie wilka nie ma w ogrodzie zoologicznym ponieważ jego prawdziwym i pierwotnym domem jest  naturalne środowisko. Wywiadu udzieliły kolejni działacze w obronie wilków. Pojawiły się zwierzaki dwa „haskole” chłopak i dziewczyna, którzy działali dla dobra swoich kuzynów mieszkających w lesie. Z zamiarem stworzenia im warunków aby mogły już w nim pozostać i żyć w swoich wilczych rodzinach na wolności. Można było zobaczyć krzyżówkę wilka z owczarkiem staroniemieckim, które są bardzo wytrzymałe i gotowe dziennie przebiec 40 km. do zregenerowania ponownej kondycji wystarcza jedna lud dwie godziny. Powstały dla straży granicznej w Czechach dlatego są bardziej wytrzymałe niż owczarki niemieckie, a krzyżówka powstała aby pies przypominał wyglądem wilka.
Liczebność wilka w Polsce zmalała ale z czasem zaczęły ponownie z powrotem powracać do nas same i rozmnażać co powinniśmy uszanować i dopilnować aby nie były tępione oraz wypędzane z naszego kraju. Uroku dodały wyjące haskie oraz inne rasy psów pod opieką swoich właścicieli, którzy udzielali prelekcji i informacji fascynatom wilków. Wizerunek wydarzenia wzbogacił transparent z napisem „Dołącz do watahy i zawyj dla wilka”, który wciąż przeraża przeciętnego człowieka.  Dane statystyczne podają, że 71 proc. Polaków bałoby się z nim spotkać w lesie, a 66 proc. uważa go za niebezpieczne zwierzę. Wynika to z tego, że wilk ciągle jest przedstawiany w bajkach lub filmach jako zabójca, który zjadł Czerwonego Kapturka i pożarł jego babcię. Dzieci są wprowadzane w błąd i nieprawdę która powinna zostać naprawiona. Dba o zachowanie równowagi w przyrodzie, polując na zwierzęta stare, chore oraz robi porządek usuwając martwe osobniki. Wilki są inteligentne, mają rozwinięte relacje społeczne i system komunikacyjny. Jest płochliwy  i boi się człowieka ale za to charakteryzuj się spostrzegawczością, dobrym węchem, słuchem ale słabszym wzrokiem. Najważniejsza jest dla nich wataha jak dla człowieka rodzina, odpowiedzialność, troskliwość i solidarność.
Zachęcam do oglądania filmów przyrodniczych i przeczytania książki Adama Wajraka ulubionego dziennikarza-przyrodnika Polaków, mieszkańca Puszczy Białowieskiej. W swojej najnowszej książce opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy.
Zrzeszajmy się i walczmy o ich dobro póki nie jest za późno!

Zbigniew Henciel


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *