Start » Komunikaty » Eugeniusz Kowalski – nekrolog

Eugeniusz Kowalski – nekrolog

Wyświetlono 243 razy

16 stycznia 2021 roku zmarł w wieku 84 lat, współzałożyciel „Wieści Lubońskich” oraz Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Forum Lubońskiego”

Śp.
Eugeniusz Kowalski
(1936-2021)

Lubonianin od 1939 roku, inżynier budownictwa, we wczesnym okresie, działacz, instruktor i organizator harcerski, w 1975 r zorganizował Klub Krajoznawczy pod nazwą Harcerska Ekspedycja Poznawcza „Żabikowo”. Od 1953 r. członek PTTK, twórca np. kół tej organizacji w 1975 r. w szkołach lubońskich, założyciel klubu górskiego „Limba”, któremu prezesował. W 1980 roku zorganizował w Luboniu Oddział PTTK, który przez ponad 40 lat prężnie działał w skali kraju pod jego prezesurą od początku do śmierci. Jest także twórcą w 1977 r. pierwszego herbu Lubonia, brał udział w komisji zmieniającej wygląd herbu miasta w 2000 roku. Inicjator objęcia ochroną alei pomnikowych lip na terenie Lubonia. Jest autorem i projektantem Odznaki Regionalnej Przyjaciel Wielkopolski. Był organizatorem XXX Jubileuszowego Centralnego Zlotu Krajoznawców „Gniezno 2000”. Inicjator organizowania wielu imprez patriotycznych m.in.: „Szlakami Sławnych Polaków”, „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”, „Szlakiem Cyryla Ratajskiego”, „Szlakami Mazurka Dąbrowskiego” oraz rajdów o tematyce przyrodniczej. Wiceprezes Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK. Przewodniczył Wielkopolskiej Komisji Krajoznawczej i Komisji Egzaminacyjnej na Przodowników Turystyki Pieszej. Inicjator i kierownik przez 25 lat Ogólnopolskiego Rajdu „Pamięć Wiecznie Żywa”. W 2003 r. kierował pracami nad skatalogowaniem zgromadzonych około 10 000 kart ewidencyjnych miejsc pamięci z terenu Polski i Europy. Współzałożyciel, członek zespołu redakcyjnego w latach 1989-2002 Niezależnego Miesięcznika Mieszkańców „Wieści Lubońskie”, gdzie przez wiele lat publikował artykuły m.in. z dziedzin: historii, przyrody, turystyki. Współzałożyciel w 1995 r. Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Forum Lubońskie”. W czerwcu 2004 roku władze samorządowe uhonorowały go medalem „Zasłużony dla Miasta Luboń”.

Inne odznaczenia i wyróżnienia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Honorowa Odznaka Za Zasługi dla Oświaty, Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Turystyki, Złota i Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Turystyki, Złoty i Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Honorowa Odznaka Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego, Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego , Honorowa Odznaka Miasta Poznania, Honorowy Dysk Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Odznaka Za Zasługi dla Wielkopolskiej Organizacji ZHP, Złota Odznaka Za Zasługi dla Poznańskiej Chorągwi ZHP. Posiadał także nadaną w 2005 r. przez Krajowy Zjazd Delegatów PTTK godność Członka Honorowego PTTK.

Pochowany zostanie 27 stycznia o godz. 14 na cmentarzu parafialnym w Luboniu-Żabikowie. Ceremonię poprzedzi Msza św. odprawiona za spokój duszy Eugeniusza Kowalskiego o godz. 13 w kościele pw. św. Barbary w Luboniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *