Start » Co nowego » Kto odpowiada za ulicę Parkową ?

Kto odpowiada za ulicę Parkową ?

Wyświetlono 1 185 razy
083k Parkowa list 003 fAS_slider

Dzierżawiona przez miasto ul. Parkowa (boczna od Sobieskiego). Informujemy, że ma długość 1125 mb, a powierzchnię 6750 m2
fot. Agata Samol

Agnieszka Klemińska: Dopytywałam się w urzędzie w Luboniu o stan ul. Parkowej, przy której mieszkam – polna droga, latem piach, wiosną i jesienią błoto, zimą lód, po jednej stronie zaśmiecony, opuszczony sad i gałęzie lecące na ulicę. Do tego dochodzi jeszcze spory ruch, gdyż przy ul. Parkowej znajduje się sklep ogrodniczy. Dostałam odpowiedź z urzędu (Mateusz Olejniczak), że ul. Parkowa nie jest własnością Miasta, dlatego nie ma możliwości trwałego jej utwardzenia. Nie stosuje się również ograniczeń prędkości na ulicach gruntowych. Jednocześnie urzędnik zapewnił, że jako zarządca drogi miasto stara się w miarę możliwości finansowych na bieżąco równać drogę.

Kto właściwie w takim wypadku jest odpowiedzialny za stan ulicy? I jak wygląda sprawa własności? Czy miasto dzierżawi ulicę od właściciela? Bo jeśli tak, to płacimy za to jako podatnicy. Czy w związku z tym właściciel ulicy jest zobowiązany do dbania o nią i w jakim stopniu? Co my jako mieszkańcy możemy zrobić z tym przypadkiem, do kogo się zwrócić i gdzie szukać rozwiązania? Interesuje mnie, ile jest takich ulic w Luboniu o niejasnym statusie prawnym, z którymi właściwie nie wiadomo, co będzie, bo skoro nie są własnością miasta, to chyba nie ma szans na polepszenie ich fatalnego stanu. Interesuje mnie, czy miasto podjęło jakieś kroki, aby wykupić te ulice, uregulować ich status prawny i ile „traci” na takich dzierżawach?

Odp.: Szanowna Pani, informuję, iż za stan ul. Parkowej odpowiada Miasto Luboń. Miasto podpisało umowę dzierżawy z właścicielem gruntu (osoba fizyczna) o wartości 1 zł/m2/rok. Umowa ma charakter wyjątkowy, została podpisana w celu zapewnienia mieszkańcom dojazdu do posesji. Z uwagi na podpisaną umowę dzierżawy właściciel nie jest zobowiązany do utrzymania ul. Parkowej. Miasto prowadziło rozmowy z właścicielem nieruchomości w sprawie wykupu gruntu, jednakże strony nie doszły do porozumienia w kwestii ustalenia ceny. Na terenie Miasta jest więcej ulic o nieuregulowanym stanie prawnym. W miarę możliwości budżetowych Miasto prowadzi rozmowy z właścicielami gruntów przeznaczonych w planach miejscowych pod drogi publiczne w celu uregulowania ich stanu prawnego.

(oprac. Krystyna Ciszak)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *