W maju na str. 15 opublikowaliśmy obszerny artykuł („Nie do ruszenia?”) na temat świetlnego billboardu usytuowanego na narożniku głównych ulic w Luboniu – Żabikowskiej i Powstańców Wielkopolskich. Materiał o tej nielegalnie stojącej reklamie (wbrew zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) powstał w oparciu o sygnały od mieszkańców. Po jego publikacji do redakcji napłynęły informacje na temat kolejnych nośników reklamowych, które postawiono, niewiele sobie robiąc z lokalnego prawa.
W chodniku
Pierwszy „wyrasta” wprost z chodnika ul. Powstańców Wlkp. nieopodal opisywanego billboardu, przy wjeździe na położony w głębi teren pawilonów handlowych, ustawionych wzdłuż nieformalnego dojazdu do Ryneczku i Nowego Centrum Lubonia. Reklama jest przestrzenna, złożona z 8 gwiaździście połączonych plansz wielkości ok. 1,2 x 2,5 m, nad którymi ze środka konstrukcji wystają kolejne, spojone krawędziami 4 mniejsze tablice. Konstrukcja o wysokości ponad 5 m, stojąca tu od dawna, jest osadzona w podłożu na metalowej, wspartej na trójnogu rurze. Obszar, na którym znajduje się nośnik, wpisany w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Teren usług i handlu w obrębie ulic: Powstańców Wielkopolskich i Żabikowskiej”, obejmuje teren zabudowy usługowej (UC) – Intermarchè – wraz z przyległymi doń drogami: Paderewskiego (KDD – droga dojazdowa) oraz Żabikowską i Powstańców Wlkp. (KDZ – drogi zbiorcze). Uchwała ta dopuszcza lokalizację nośników reklamowych jedynie na terenie hipermarketu. Nie zabrania wprawdzie wprost montowania ich w innych miejscach, ale czyż usytuowanie dużej konstrukcji niemal po środku chodnika samo w sobie nie jest niedopuszczalne?
Samobój?
Czy 4-metrowej wysokości poster, wystający z bruku przy Lubońskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, jest przykładem lekceważenia prawa lokalnego przez władze, które je uchwaliły? Uwagę na tę wolnostojącą reklamę zwrócili nam m.in. goście imprezy zorganizowanej przez miasto z okazji 25-lecia samorządu w sąsiednim Gimnazjum nr 2. Niebieska, dwustronna tablica z logo LOSiR-u, o wymiarach ok. 1 x 3 m, stojąca na metalowej konstrukcji przy wejściu na teren miejskiej spółki, jednym przeszkadza, uchwałodawcy nie. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego „Żabikowo Centrum-Południe” znajdujemy zapis: § 5 W zakresie zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, pkt 11 zakaz lokalizacji i rozbudowy obiektów budowlanych i urządzeń, które wpływają negatywnie na ład przestrzenny, ppkt a). w tym wolnostojących reklam.
HS
Te reklamy szpecą już i tak nie najładniejsze miasto. Czas zrobić porządek