Coraz mniej osób pamięta czasy, kiedy w nawie bocznej kościoła św. Barbary w Luboniu stał ołtarz poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy oraz świętemu Józefowi.
Na przełomie lat 60 i 70- tych, czyli po Soborze Watykańskim II, ks. proboszcz Bernard Czajka wprowadził do prezbiterium ołtarz (stół o konstrukcji drewniano metalowej) aby można było sprawować liturgię twarzą do ludzi. Zmieniła się również koncepcja wykorzystania nawy bocznej. Dotychczasowy ołtarz Matki Bożej usunięto, za to na ścianie pomiędzy chrzcielnicą a drzwiami wyjściowymi zawieszono stół a nad nim wysoką na 2,5 metra gipsową figurę św. Józefa zespoloną z wizerunkiem MB Nieustającej Pomocy na podkładzie metalowym.
Aby dotychczasowy ołtarz się nie zmarnował, przekazano go do pobliskiej kaplicy Sióstr Służebniczek Maryi, gdzie został ustawiony z lewej strony pod chórem. Niestety ołtarz na tej przeprowadzce ucierpiał – pozostawiono wyłącznie obraz Matki Bożej z ramą oraz dwoma filarami, blat stołu oraz podstawę. Pomimo niezbyt starannego odcięcia niepotrzebnych elementów, Siostry zadbały o to, co pozostało. Zleciły odnowienie ołtarza oraz obrazu, a także wykonanie zwieńczenia przedstawiającego Ducha Świętego.
W połowie 2014 r. przy porozumieniu matki generalnej siostry Rafały Kisiel oraz ks. proboszcza Bernarda Cegły zadecydowano o powrocie ołtarza do kościoła św. Barbary. Ołtarz został rozebrany i oddany w ręce specjalistów: stolarza Wacława Gołasia z Lubonia, rzeźbiarza Marka Płociennika z Lubonia, pozłotnika Marię Jaśkiewicz z Mosiny. Nadzór prowadziła Katarzyna Dąbrowska – Marszał z Poznania.
Do dzisiejszych czasów przetrwały oddzielnie dwa rzeźbione ornamenty pomiędzy filarami (na jednym winorośl, na drugim kłosa), tron z aniołem nad tabernakulum (do ustawiania krzyża lub monstrancji) oraz szyszka. Obraz św. Józefa w szesnastokątnej ramie wisiał przez wiele lat na terenie domu Zgromadzenia Sióstr. Brakujące elementy ołtarza zostały wykonane na podobieństwo zachowanych lub zaprojektowane na podstawie fotografii z lat 60- tych. Oryginalne elementy zostały odnowione a cały ołtarz odmalowany i pozłocony.
W kwietniu 2016 roku zakończono prace nad ołtarzem. W przeciągu 5 dni został ustawiony w bocznej nawie kościoła św. Barbary.
Ołtarz zawiera dwa obrazy. Na dole większy – ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy trzymającej Dzieciątko na ręce, malowana na drewnie. Widoczne symbole (greckie litery) oznaczają: MPΘY – Matka Boga, OPM – Archanioł Michał, OPΓ – Archanioł Gabriel, ICXC – Jezus Chrystus. W prawym dolnym rogu znajduje się mało czytelny podpis autora (rok utworzenia – 1945) ale za to na odwrocie jest dobrze widoczny opis ofiarodawcy: Dar Janiny Henschke, Poznań, Listopad 1945. Mniejszy, okrągły obraz przedstawia św. Józefa trzymającego lilię. Został namalowany na płótnie w 1954 roku przez Kazimierza Jasnocha – artystę malarza i powstańca wielkopolskiego, którego dzieła (obrazy i wnętrza) można odnaleźć m.in. w poznańskich kościołach. Bezpośrednio nad obrazem Matki Bożej umieszczono szarfę upamiętniającą 1050 lecie chrztu Polski (966-2016).
Po ponad 40 latach, ołtarz powrócił do kościoła św. Barbary. W każdą środę, dwa razy dziennie jest przy nim odprawiana nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
# Dziękuję Markowi Płociennikowi, siostrze Rafale Kisiel oraz Ryszardowi Ławniczakowi za udzielone informacje.
Rafał Wojtyniak