Start » Co nowego » Powrócił po 40 latach

Powrócił po 40 latach

Wyświetlono 2 507 razy

Coraz mniej osób pamięta czasy, kiedy w nawie bocznej kościoła św. Barbary w Luboniu stał ołtarz poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy oraz świętemu Józefowi.

ołtarz_MB_stary_zbWL_portal

Ołtarz w nawie bocznej kościoła św. Barbary (lata 60-te).
ze zb. WL

Na przełomie lat 60 i 70- tych, czyli po Soborze Watykańskim II, ks. proboszcz Bernard Czajka wprowadził do prezbiterium ołtarz (stół o konstrukcji drewniano metalowej) aby można było sprawować liturgię twarzą do ludzi. Zmieniła się również koncepcja wykorzystania nawy bocznej. Dotychczasowy ołtarz Matki Bożej usunięto, za to na ścianie pomiędzy chrzcielnicą a drzwiami wyjściowymi zawieszono stół a nad nim wysoką na 2,5 metra gipsową figurę św. Józefa zespoloną z wizerunkiem MB Nieustającej Pomocy na podkładzie metalowym.

ołtarz_MB_009_P1390265_portal

Nawa boczna przed remontem w 2012 roku.
fot. Rafał Wojtyniak

Aby dotychczasowy ołtarz się nie zmarnował, przekazano go do pobliskiej kaplicy Sióstr Służebniczek Maryi, gdzie został ustawiony z lewej strony pod chórem. Niestety ołtarz na tej przeprowadzce ucierpiał – pozostawiono wyłącznie obraz Matki Bożej z ramą oraz dwoma filarami, blat stołu oraz podstawę. Pomimo niezbyt starannego odcięcia niepotrzebnych elementów, Siostry zadbały o to, co pozostało. Zleciły odnowienie ołtarza oraz obrazu, a także wykonanie zwieńczenia przedstawiającego Ducha Świętego.

W połowie 2014 r. przy porozumieniu matki generalnej siostry Rafały Kisiel oraz ks. proboszcza Bernarda Cegły zadecydowano o powrocie ołtarza do kościoła św. Barbary. Ołtarz został rozebrany i oddany w ręce specjalistów: stolarza Wacława Gołasia z Lubonia, rzeźbiarza Marka Płociennika z Lubonia, pozłotnika Marię Jaśkiewicz z Mosiny. Nadzór prowadziła Katarzyna Dąbrowska – Marszał z Poznania.

Do dzisiejszych czasów przetrwały oddzielnie dwa rzeźbione ornamenty pomiędzy filarami (na jednym winorośl, na drugim kłosa), tron z aniołem nad tabernakulum (do ustawiania krzyża lub monstrancji) oraz szyszka. Obraz św. Józefa w szesnastokątnej ramie wisiał przez wiele lat na terenie domu Zgromadzenia Sióstr. Brakujące elementy ołtarza zostały wykonane na podobieństwo zachowanych lub zaprojektowane na podstawie fotografii z lat 60- tych. Oryginalne elementy zostały odnowione a cały ołtarz odmalowany i pozłocony.

W kwietniu 2016 roku zakończono prace nad ołtarzem. W przeciągu 5 dni został ustawiony w bocznej nawie kościoła św. Barbary.

Ołtarz zawiera dwa obrazy. Na dole większy – ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy trzymającej Dzieciątko na ręce, malowana na drewnie. Widoczne symbole (greckie litery) oznaczają: MPΘY – Matka Boga, OPM – Archanioł Michał, OPΓ – Archanioł Gabriel, ICXC – Jezus Chrystus. W prawym dolnym rogu znajduje się mało czytelny podpis autora (rok utworzenia – 1945) ale za to na odwrocie jest dobrze widoczny opis ofiarodawcy: Dar Janiny Henschke, Poznań, Listopad 1945. Mniejszy, okrągły obraz przedstawia św. Józefa trzymającego lilię. Został namalowany na płótnie w 1954 roku przez Kazimierza Jasnocha – artystę malarza i powstańca wielkopolskiego, którego dzieła (obrazy i wnętrza) można odnaleźć m.in. w poznańskich kościołach. Bezpośrednio nad obrazem Matki Bożej umieszczono szarfę upamiętniającą 1050 lecie chrztu Polski (966-2016).

ołtarz_MB_DSC_0948_fRWoj_portal

Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Józefa.
fot. Rafał Wojtyniak

Po ponad 40 latach, ołtarz powrócił do kościoła św. Barbary. W każdą środę, dwa razy dziennie jest przy nim odprawiana nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

# Dziękuję Markowi Płociennikowi, siostrze Rafale Kisiel oraz Ryszardowi Ławniczakowi za udzielone informacje.

Rafał Wojtyniak


Więcej artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *