Na pograniczu obecnych trzech parafii: Komornik, Luboń-Żabikowo i Wiry, tuż przy granicy Lubonia, stanie nowy kościół
Wyznaczono już miejsce dla nowej świątyni i parafii. Kościół stanie tuż za granicą Lubonia, na osiedlu Parkowym (granica Wir i Komornik), przy przedłużeniu ul. Nowiny, po północno-zachodniej stronie ul. Żabikowskiej w Wirach. Jaki obszar obejmie nowa parafia, jeszcze nie wiadomo. Z pewnością przejmie część terenów lubońskiej parafii pw. św. Barbary leżących poza granicami naszego miasta. Najprawdopodobniej będzie do niej przynależeć również obszar w pobliżu ul. Nowiny w Luboniu. Obejmie swym zasięgiem dotychczasową część parafii: pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach oraz św. Floriana w Wirach. Nie wiadomo także, pod jakim będzie wezwaniem. Może ze względu na bliskość lubońskiego sanktuarium patronem zostanie bł. Edmund Bojanowski? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z marca 2013 r. na części działki 5/2 w Wirach, oznaczonej symbolem 2U, przewiduje na pierwszym miejscu lokalizację usług kultu religijnego, w tym m.in. obiekty sakralne, kościelne i zamieszkania zbiorowego. Dla budynku kościoła dopuszcza wysokość do 22,0 m, a dla dzwonnicy, wieży – nie więcej niż 32,0 m. Plan określa też minimum 4 miejsca parkingowe na 10 miejsc siedzących, przy wykorzystaniu działki na obiekt zgromadzeń, do których zalicza się kościół.
Zadanie budowy kościoła i organizacji nowej parafii na pograniczu trzech parafii Komorniki, Luboń-Żabikowo i Wiry arcybiskup Stanisław Gądecki powierza nowemu wikariuszowi parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach. Ksiądz Tomasz Ren przyjdzie do Komornik 25 sierpnia. Jest magistrem teologii, ur. 1979 r., wyświęcony w 2005 r. Obecnie jest rezydentem w parafii pw. św. Anny przy ul. Limanowskiego w Poznaniu. W Archidiecezji Poznańskiej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Caritas i Caritas Poznańska – Zakładu Charytatywno-Opiekuńczego oraz członka Rady Caritas. Duszpasterz chorych, honorowych dawców krwi, wolontariatu i osób w podeszłym wieku.
(N)
Jeżeli komuś z Państwa, nie odpowiada ta inwestycja i ciągła ekspansja tej instytucji, której poparcie społeczne powoli i tak spada, zapraszam na stronę:
https://www.facebook.com/groups/Nie.we.Wirach/
Jestem głęboko poruszony tak agresywną polityką władz kościoła. Istnienie obiektów sakralnych w tak bliskim sąsiedztwie domów mieszkalnych to naruszenie prywatności, wolności i brak poszanowania idei państwa świeckiego. Dzwonnica do 32m na naszym podwórku? Kultyści okupujący regularnie okoliczne miejasca parkingowe? Ciekawe jakby ktoś budował tu meczet z 32m minaretem lub synagogę? Przecież w Wirach jest już kościół. Wskazał bym braki w faktycznych zasobach użyteczności publicznej. Publicznej czyli dla wszystkich. Nie tylko członków mniej, czy bardziej prężnej sekty. Czyżby proboszcz obecnej parafi nie był wstanie „wykolędować” oczekiwanego przez firmę przychodu?