Start » Co nowego » Powstaje nowa parafia

Powstaje nowa parafia

Wyświetlono 5 241 razy
Miejsce, w którym obecnie jest kukurydza, a niedługo stanie kościół. W tle osiedle Parkowe w Komornikach, osiedle w Wirach i ul. Nowiny w Luboniu. Na teren budowy została już doprowadzona instalacja elektryczna, a także wyznaczono granicę działki, na której stanie świątynia   fot. Adam Błaszczak

Miejsce, w którym obecnie jest kukurydza, a niedługo stanie kościół. W tle osiedle Parkowe w Komornikach, osiedle w Wirach i ul. Nowiny w Luboniu. Na teren budowy została już doprowadzona instalacja elektryczna, a także wyznaczono granicę działki, na której stanie świątynia fot. Adam Błaszczak

Na pograniczu obecnych trzech parafii: Komornik, Luboń-Żabikowo i Wiry, tuż przy granicy Lubonia, stanie nowy kościół

Wyznaczono już miejsce dla nowej świątyni i parafii. Kościół stanie tuż za granicą Lubonia, na osiedlu Parkowym (granica Wir i Komornik), przy przedłużeniu ul. Nowiny, po północno-zachodniej stronie ul. Żabikowskiej w Wirach. Jaki obszar obejmie nowa parafia, jeszcze nie wiadomo. Z pewnością przejmie część terenów lubońskiej parafii pw. św. Barbary leżących poza granicami naszego miasta. Najprawdopodobniej będzie do niej przynależeć również obszar w pobliżu ul. Nowiny w Luboniu. Obejmie swym zasięgiem dotychczasową część parafii: pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach oraz św. Floriana w Wirach. Nie wiadomo także, pod jakim będzie wezwaniem. Może ze względu na bliskość lubońskiego sanktuarium patronem zostanie bł. Edmund Bojanowski? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z marca 2013 r. na części działki 5/2 w Wirach, oznaczonej symbolem 2U, przewiduje na pierwszym miejscu lokalizację usług kultu religijnego, w tym m.in. obiekty sakralne, kościelne i zamieszkania zbiorowego. Dla budynku kościoła dopuszcza wysokość do 22,0 m, a dla dzwonnicy, wieży – nie więcej niż 32,0 m. Plan określa też minimum 4 miejsca parkingowe na 10 miejsc siedzących, przy wykorzystaniu działki na obiekt zgromadzeń, do których zalicza się kościół.
Zadanie budowy kościoła i organizacji nowej parafii na pograniczu trzech parafii Komorniki, Luboń-Żabikowo i Wiry arcybiskup Stanisław Gądecki powierza nowemu wikariuszowi parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach. Ksiądz Tomasz Ren przyjdzie do Komornik 25 sierpnia. Jest magistrem teologii, ur. 1979 r., wyświęcony w 2005 r. Obecnie jest rezydentem w parafii pw. św. Anny przy ul. Limanowskiego w Poznaniu. W Archidiecezji Poznańskiej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Caritas i Caritas Poznańska – Zakładu Charytatywno-Opiekuńczego oraz członka Rady Caritas. Duszpasterz chorych, honorowych dawców krwi, wolontariatu i osób w podeszłym wieku.
(N)

Na fragmencie mapy Lubonia, czerwonym kółkiem z krzyżykiem oznaczyliśmy miejsce lokalizacji nowego kościoła i parafii

Na fragmencie mapy Lubonia, czerwonym kółkiem z krzyżykiem oznaczyliśmy miejsce lokalizacji nowego kościoła i parafii


Komentarze 2 komentarze

  1. Racjonalista pisze:

    Jeżeli komuś z Państwa, nie odpowiada ta inwestycja i ciągła ekspansja tej instytucji, której poparcie społeczne powoli i tak spada, zapraszam na stronę:

    https://www.facebook.com/groups/Nie.we.Wirach/

  2. Qbr pisze:

    Jestem głęboko poruszony tak agresywną polityką władz kościoła. Istnienie obiektów sakralnych w tak bliskim sąsiedztwie domów mieszkalnych to naruszenie prywatności, wolności i brak poszanowania idei państwa świeckiego. Dzwonnica do 32m na naszym podwórku? Kultyści okupujący regularnie okoliczne miejasca parkingowe? Ciekawe jakby ktoś budował tu meczet z 32m minaretem lub synagogę? Przecież w Wirach jest już kościół. Wskazał bym braki w faktycznych zasobach użyteczności publicznej. Publicznej czyli dla wszystkich. Nie tylko członków mniej, czy bardziej prężnej sekty. Czyżby proboszcz obecnej parafi nie był wstanie „wykolędować” oczekiwanego przez firmę przychodu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *