Tradycyjnie na początku roku przedstawiamy dane o udzielonych w minionym roku sakramentach świętych oraz pogrzebach w lubońskich parafiach. Dla porównania i analizy przypominamy liczby z roku wcześniejszego – 2013 oraz zmiany procentowe dla poszczególnych parafii i całego Lubonia (ostatnie kolumny – szare).
Wnioski, jakie tym razem wynikają ze wstępnej analizy dla całego Lubonia, wskazują tendencje spadkowe w 2014 r. we wszystkich przedstawianych zakresach. Nie podajemy informacji dotyczących porównań przyjętych I komunii św. ze względu na to, że po zmianach rocznika przystępowania do tego sakramentu w 2013 r., miały miejsce jedynie sporadyczne, tzw. wczesne komunie, nie było standardowych roczników (kiedyś drugich klas szkoły podstawowej). Wskaźnik bierzmowanych może być mylący ze względu na fakt, iż sakramentu tego w niektórych parafiach udziela się co 2 lata. (Przy parafii Jana Pawła II litera „B.” oznacza, że bierzmowanie w 2013 r. przyjęto jeszcze w parafii św. Barbary.)
Z tabeli pokazującej ilość i charakter zawieranych małżeństw przez lubonian w ostatnich kilku latach, widać, że po spadku w 2012 r. liczba jest w miarę stała na poziomie ok. 130 rocznie. Wśród nich połowę (50 %) stanowią śluby kościelne (wg danych z Urzędu Stanu Cywilnego, wg statystyk parafialnych ślubów sakramentalnych było o 10 więcej). Jedyny wzrost ilościowy obserwujemy w Lasku w parafii św. Maksymiliana Kolbego, natomiast zastanawiająco mało małżeństw sakramentalnych (2 w ciągu roku) zawartych było w parafii św. Jana Pawła II, czyli w Luboniance.
Pocieszający jest nadal fakt, że w Luboniu więcej rejestrowanych jest chrztów (364) niż pogrzebów (253). Znaczy to, że aż o 43,9% (przed rokiem 41,9%) przybyło nowych ochrzczonych obywateli, niż zostało pochowanych.
(H.S., PAW, W.S., M.Gaj.) oprac. PPR