Potrzebne dla rzeczywistego otwarcia się miasta na rekreacyjne tereny, przywrócenie ulicy prowadzącej wprost nad Wartę. Jako dowód na istnienie w przeszłości tej drogi, publikujemy fragment mapy z 1942 r., na której jest wyraźnie zaznaczona szeroka trasa wprost do przystani kajakowej. Obok niej (poniżej) osiedle zabytkowych domków dawnej drożdżowni Sinnera (dziś przy ul. C. Ratajskiego). Po zachodniej stronie torów widoczna ul. Fabryczna (Fabrik Str. i Von der Tann Str.), część Konarzewskiego (H. Norkus Str.) oraz Chudzickiego (D. Eckgrt Str.). Nie było jeszcze równoległej do torów ul. Dworcowej
Zbliża się pora letnia. Władze miasta przy różnych okazjach deklarują otwartość na nadwarciańskie tereny rekreacyjne. Chcemy pomagać przywróceniu przedwojennej ul. Kajakowej, która znajdowała się pomiędzy dwoma zakładami: dawną Drożdżownią (Siennera) i Zakładami przetwórstwa ziemniaczanego (Koehlmann’a), i prowadziła do przystani kajakowej. Przywrócenie tej niezmiernie ważnej arterii było wpisane do obowiązującego do niedawna Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – „Tereny po WPPZ” (obecnie jeden z wydzielonych etapów od lat nieprzyjmowany). Wiemy, że miasto stara się obecnie o odzyskanie przystani kajakowej – terenu w latach 90. skomunalizowanego, należącego do miasta, następnie dzierżawionego – który obecny użytkownik stara się przejąć na prawie zasiedzenia. Życzymy entuzjazmu, skuteczności w rzeczywistej realizacji, drobnymi ruchami, ale do przodu, otwarcia miasta na malownicze rekreacyjne tereny nadwarciańskie. Przypomnijmy, że wcześniejsze władze samorządowe przygotowały takie możliwości (nie będę się tu rozwodził na temat rożnych zakusów, które udawało się, dzięki zdecydowanej postawie niektórych radnych, dotychczas oddalać).
Materiał publikujemy ku rozwadze i roztropności nowych, młodych pokoleń rajców miejskich oraz władz wykonawczych, a także dla przywrócenia wspomnień starszego pokolenia.
Piotr P. Ruszkowski
radny I, IV i V kadencji RML
Brawo!
Słuszne inicjatywy:
– za przywróceniem ul. Kajakowej;
– za zwrotem społeczeństwu przystani kajakowej.
Kajakarze Lubonia, Lasku i Żabikowa w latach 1946-1952 przewodzili w kraju. Zdobywali tytuły mistrzów Poznania, Wielkopolski i Polski.
Stworzone warunki pozwolą młodym mieszkańcom Lubonia pójść w ślady dawnych mistrzów.