Piłkarki ręczne
13 listopada w SP 2 odbyły się Mistrzostwa Lubonia Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Rozegrano sześć meczy systemem każdy z każdym. Nasze zawodniczki wygrały wszystkie rozgrywki (12:7, 23:11, 22:0). Zwycięstwo zagwarantowało nam udział w półfinałach powiatu. Reprezentacja SP 2: Agnieszka Balcerek, Wiktoria Durczyńska, Benia Ellmann, Emilia Węglarz, Marysia Matusiak, Magda Konieczna, Jagoda Urbaniak, Olimpia Wojciechowska, Zofia Wrzaskowska, Joanna Kijak. Kinga Jaruga
Bliżej natury
18 listopada nasze klasy „0” uczestniczyły w wycieczce do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Uczniowie wzięli udział w lekcji edukacyjnej, przygotowanej przez pracowników Leśnej Szkoły Centrum Edukacji Ekologicznej. W sali audiowizualnej dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz film przyrodniczy pt.: „Dlaczego kij ma dwa końce”, który wprowadził dzieci w świat flory i fauny Parku Narodowego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych oraz zadaniach przyrodniczych. Na zakończenie bawili się w tropicieli śladów dzika i lisa, gdzie uwieńczeniem tego był stempel na dłoni.
Paczki
21 listopada pakowaliśmy paczki z wykonanymi przez naszych uczniów ozdobami świątecznymi. W sumie zostały przygotowane i wysłane 33 pudła, w których znalazły się bombki, pocztówki świąteczne, opis tradycji bożonarodzeniowych, przepisy kulinarne oraz informacje dotyczące naszej szkoły. Paczki wysłaliśmy do Anglii, Irlandii, Szwecji, Belgii, Francji, Czech, Luksemburga, Włoch i Hiszpanii.
M. Bobrowska, E. Wallheim
Rok Bojanowskiego
Rok 2014 ogłoszono Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego. Z tej okazji wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym „Służyć i wychowywać do miłości. Koncepcja wychowania wg bł. Edmunda Bojanowskiego”. Trwał od 6 listopada 2013 do 7 czerwca 2014 r. Nauczyciele uczestniczyli w konferencjach, warsztatach, wykładach. Etap szkolny obejmował przeprowadzenie przez nauczycieli zajęć związanych z życiem i działalnością Bojanowskiego oraz przygotowanie i zrealizowanie zajęć związanych z jego ideami pedagogicznymi. Na lekcjach religii uczniowie obejrzeli prezentację o życiu błogosławionego. Wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Bł. Edmund Bojanowski wśród dzieci”. Wykonali także zakładki do książek, na których widniały szczegóły biograficzne oraz idee pedagogiczne błogosławionego. Wyróżnieni uczniowie (w kategorii „rysunek”: Zofia Beszterda, Arkadiusz Kasztelan, Patrycja Kubka, Weronika Machalska, Weronika Mańczak, Adam Niemiec, Paulina Sadowska, Julia Wojtkowiak; w kategorii „zakładka do książki”: Barbara Budzyńska, Natalia Janukowicz, Kacper Kaźmierczak, Weronika Materna, Oliwia Rydlewska) otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NP NMP, a szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w projekcie.
Lidia Brenska
Wygrana
Dominika Galińska (3 c) wygrała ogólnopolski konkurs organizowany przez Junior Media na najlepszą recenzję. Nasza uczennica opisała książkę Holly Łebb pt. „Tabi uczy się czarów”. W nagrodę jej tekst został opublikowany na pierwszej stronie „Dziennika Zachodniego”.
Szczotka, pasta
Zakończyliśmy zbieranie szczotek i past do zębów dla dzieci. Akcja działa się w ramach współpracy z Fundacją „Redemptoris Missio” z Poznania. Nasze szczotki (ponad 500 sztuk) w listopadzie zabrał do Kamerunu poznański stomatolog, który uczy tam dzieci, jak ich używać, co widać na przysłanym nam zdjęciu.
A. Walenciak-Galińska
Wolontariat
Przygotowywaliśmy kartki świąteczne, które będą sprzedawane podczas najbliższych zebrań z rodzicami. Dochód uzyskany z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie zadań „Motylego wolontariatu” oraz zwierzęta w schronisku w Przyborówku.
Małgorzata Gorzyńska
L jak las
W listopadzie klasy pierwsze odwiedzała Katarzyna Maćkowiak – leśnik z Nadleśnictwa Konstantynowo. Celem spotkania były wspólne rozmowy na temat przygotowania się zwierząt leśnych do zimy.
Kinga Zdunik
Wieczornica
21 listopada na zaproszenie Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu delegacja naszej szkoły uczestniczyła w wieczornicy pt. „Natchnienie, wiedza i czyn”, poświęconej pamięci Augusta hr. Cieszkowskiego, która odbyła się w Kolegium Rungego. Poprzedziło ją otwarcie wystawy prac wydawniczych i artystycznych dedykowanych patronowi. Prezentowane były także efekty projektu realizowanego w Cieszkowiance w ubiegłym roku szkolnym, przede wszystkim przepisane ręcznie „Ojcze Nasz”. Zaproszeni goście z przyjemnością oglądali zarówno komiks, kalendarz i „Cieszko-grę”, jak i przepisane ręcznie tomy. Wśród zwiedzających była m.in. Barbara Wachowicz, polska pisarka, autorka biografii wielkich Polaków, miłośniczka historii Polski, która poprowadziła wieczornicę, dzieląc się z licznie zgromadzonymi swoją wiedzą o A. hr. Cieszkowskim i jego rodzinie. To był bardzo udany wieczór. Dziękujemy prof. K. Molińskiemu nie tylko za pomysł ręcznego przepisania dzieła, ale także za współpracę i promocję naszej szkoły w środowisku naukowym i akademickim.
L. Kałwińska, U. Ferdynus