Start » Wydarzenia » Z Cieszkowianki

Z Cieszkowianki

Wyświetlono 2 113 razy

Piłkarki ręczne

13 listopada w SP 2 odbyły się Mistrzostwa Lubonia Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Rozegrano sześć meczy systemem każdy z każdym. Nasze zawodniczki wygrały wszystkie rozgrywki (12:7, 23:11, 22:0). Zwycięstwo zagwarantowało nam udział w półfinałach powiatu. Reprezentacja SP 2: Agnieszka Balcerek, Wiktoria Durczyńska, Benia Ellmann, Emilia Węglarz, Marysia Matusiak, Magda Konieczna, Jagoda Urbaniak, Olimpia Wojciechowska, Zofia Wrzaskowska, Joanna Kijak.   Kinga Jaruga

 

Bliżej natury

18 listopada nasze klasy „0” uczestniczyły w wycieczce do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Uczniowie wzięli udział w lekcji edukacyjnej, przygotowanej przez pracowników Leśnej Szkoły Centrum Edukacji Ekologicznej. W sali audiowizualnej dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz film przyrodniczy pt.: „Dlaczego kij ma dwa końce”, który wprowadził dzieci w świat flory i fauny Parku Narodowego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych oraz zadaniach przyrodniczych. Na zakończenie bawili się w tropicieli śladów dzika i lisa, gdzie uwieńczeniem tego był stempel na dłoni.

SP2 WPN

Paczki

21 listopada pakowaliśmy paczki z wykonanymi przez naszych uczniów ozdobami świątecznymi. W sumie zostały przygotowane i wysłane 33 pudła, w których znalazły się bombki, pocztówki świąteczne, opis tradycji bożonarodzeniowych, przepisy kulinarne oraz informacje dotyczące naszej szkoły. Paczki wysłaliśmy do Anglii, Irlandii, Szwecji, Belgii, Francji, Czech, Luksemburga, Włoch i Hiszpanii.

M. Bobrowska, E. Wallheim

SP2 paczki z ozdobami

Rok Bojanowskiego

Rok 2014 ogłoszono Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego. Z tej okazji wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym „Służyć i wychowywać do miłości. Koncepcja wychowania wg bł. Edmunda Bojanowskiego”. Trwał od 6 listopada 2013 do 7 czerwca 2014 r. Nauczyciele uczestniczyli w konferencjach, warsztatach, wykładach. Etap szkolny obejmował przeprowadzenie przez nauczycieli zajęć związanych z życiem i działalnością Bojanowskiego oraz przygotowanie i zrealizowanie zajęć związanych z jego ideami pedagogicznymi. Na lekcjach religii uczniowie obejrzeli prezentację o życiu błogosławionego. Wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Bł. Edmund Bojanowski wśród dzieci”. Wykonali także zakładki do książek, na których widniały szczegóły biograficzne oraz idee pedagogiczne błogosławionego. Wyróżnieni uczniowie (w kategorii „rysunek”: Zofia Beszterda, Arkadiusz Kasztelan, Patrycja Kubka, Weronika Machalska, Weronika Mańczak, Adam Niemiec, Paulina Sadowska, Julia Wojtkowiak; w kategorii „zakładka do książki”: Barbara Budzyńska, Natalia Janukowicz, Kacper Kaźmierczak, Weronika Materna, Oliwia Rydlewska) otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NP NMP, a szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w projekcie.

Lidia Brenska

SP2 Rok bł EB rysunki

Wygrana

Dominika Galińska (3 c) wygrała ogólnopolski konkurs organizowany przez Junior Media na najlepszą recenzję. Nasza uczennica opisała książkę Holly Łebb pt. „Tabi uczy się czarów”. W nagrodę jej tekst został opublikowany na pierwszej stronie „Dziennika Zachodniego”.

SP2 wygrana Junior Media 1

Szczotka, pasta

Zakończyliśmy zbieranie szczotek i past do zębów dla dzieci. Akcja działa się w ramach współpracy z Fundacją „Redemptoris Missio” z Poznania. Nasze szczotki (ponad 500 sztuk) w listopadzie zabrał do Kamerunu poznański stomatolog, który uczy tam dzieci, jak ich używać, co widać na przysłanym nam zdjęciu.

A. Walenciak-Galińska

 

Wolontariat

Przygotowywaliśmy kartki świąteczne, które będą sprzedawane podczas najbliższych zebrań z rodzicami. Dochód uzyskany z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie zadań „Motylego wolontariatu” oraz zwierzęta w schronisku w Przyborówku.

Małgorzata Gorzyńska

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

L jak las

W listopadzie klasy pierwsze odwiedzała Katarzyna Maćkowiak – leśnik z Nadleśnictwa Konstantynowo. Celem spotkania były wspólne rozmowy na temat przygotowania się zwierząt leśnych do zimy.

Kinga Zdunik

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wieczornica

21 listopada na zaproszenie Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu delegacja naszej szkoły uczestniczyła w wieczornicy pt. „Natchnienie, wiedza i czyn”, poświęconej pamięci Augusta hr. Cieszkowskiego, która odbyła się w Kolegium Rungego. Poprzedziło ją otwarcie wystawy prac wydawniczych i artystycznych dedykowanych patronowi. Prezentowane były także efekty projektu realizowanego w Cieszkowiance w ubiegłym roku szkolnym, przede wszystkim przepisane ręcznie „Ojcze Nasz”. Zaproszeni goście z przyjemnością oglądali zarówno komiks, kalendarz i „Cieszko-grę”, jak i przepisane ręcznie tomy. Wśród zwiedzających była m.in. Barbara Wachowicz, polska pisarka, autorka biografii wielkich Polaków, miłośniczka historii Polski, która poprowadziła wieczornicę, dzieląc się z licznie zgromadzonymi swoją wiedzą o A. hr. Cieszkowskim i jego rodzinie. To był bardzo udany wieczór. Dziękujemy prof. K. Molińskiemu nie tylko za pomysł ręcznego przepisania dzieła, ale także za współpracę i promocję naszej szkoły w środowisku naukowym i akademickim.

L. Kałwińska, U. Ferdynus

SP2 wieczornica 023

Dużym zainteresowaniem podczas wystawy na Uniwersytecie Przyrodniczym cieszyły się ręcznie przepisane tomy „Ojcze Nasz” Augusta hr. Cieszkowskiego. Organizatorem akcji była lubońska SP 2

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *