Start » Co nowego » Biskupin zaprasza na Archeologiczną Majówkę!

Biskupin zaprasza na Archeologiczną Majówkę!

Wyświetlono 1 199 razy

Biskupin zaprasza na Archeologiczną Majówkę!

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie hucznie inauguruje sezon turystyczny na Pałukach. Od 28 kwietnia zaprasza wszystkich spragnionych odpoczynku na świeżym powietrzu na „Archeologiczną Wiosnę”.  Wydarzenie, które łączy ze sobą naukę z zabawą, potrwa do 6 maja. 

Malowniczo położony rezerwat archeologiczny w Biskupinie to doskonałe miejsce zarówno na spokojny spacer, jak i aktywne spędzanie wolnego czasu. Podczas biskupińskiej majówki, która potrwa od 28 kwietnia do 6 maja, zrekonstruowane osady po zimowym letargu na nowo tętnić będą życiem. O dziejach poszczególnych stanowisk archeologicznych opowiedzą rekonstruktorzy, ubrani w stroje z różnych epok. Liczni rzemieślnicy, w tym garncarz, snycerz i złotnicy, zaprezentują swoje wyroby. To dzięki nim zobaczycie, jak dawniej wyglądały i powstawały przedmioty codziennego użytku. Przewodnim mottem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie jest „aby bawiąc uczyć, ucząc bawić”. Zgodnie z tą maksymą odwiedzający muzeum goście będą mogli nie tylko podglądać pracę twórców, ale i samemu wziąć udział w licznych warsztatach. Podczas nich prowadzący zajęcia pokażą jak własnoręcznie, wzorując się na znaleziskach archeologicznych, wykonać naczynie z gliny czy biżuterię z druciku. Dla najmłodszych przygotowano gry terenowe. Podczas biskupińskiej majówki zaprezentują się również wojownicy, którzy nie tylko pokażą, jak walczono za czasów pierwszych, historycznych władców Polski, ale również opowiedzą o swoim uzbrojeniu.  W pierwszy dzień majówki, 28 kwietnia, uczestnicy będą mogli wziąć udział w oficjalnym otwarciu wystawy pt. „Uratowane skarby podziemnego Lwowa”.

Wybierając się do Biskupina warto zabrać koce i kosze z jedzeniem. Na tych, którzy lubią piknikować, czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem oraz specjalnie przygotowana polana piknikowa. Po odpoczynku warto wybrać się w relaksujący rejs statkiem. Pływać będą: spacerowy statek „Diabeł Wenecki”, a od pierwszego maja rekonstrukcja wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”.

Na Archeologiczną Wiosnę zaprasza Muzeum Archeologiczne w Biskupinie w dniach 18.04-06.05.2018.  Muzeum w dniach imprezy czynne będzie w godzinach 10.00-18.00. Pełen program wydarzenia dostępny na stronie www.biskupin.pl. Partnerem wydarzenia jest Totalizator Sportowy Lotto.

Ceny biletów:

Normalny – 12 zł

Ulgowy* – 8 zł

Opiekunowie grup (1 na 15 podopiecznych) – wstęp wolny

Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

Koszt przewodnika – w języku polskim 80 zł, w języku angielskim/ niemieckim 150 zł

Karta Dużej rodziny:

Normalny – 8 zł

Ulgowy – 4 zł

*młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, pracownicy instytucji kultury, osoby niepełnosprawne z opiekunami

Kontakt: kasa@biskupin.pl, tel. (52) 30 25 055

Zapraszamy,

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Biskupin 17
88-410 Gąsawa

T: 509 091 695
M: filip.krauze@renesanspr.pl
WWW: www.biskupin.pl

 

PROGRAM „ARCHEOLOGICZNA WIOSNA”

 

Pokazy rzemiosł – na terenie zrekonstruowanych osad z różnych okresów dziejów, rzemieślnicy przy użyciu dawnych technik i kopii narzędzi wykonywać będą przedmioty wzorowane na znaleziskach archeologicznych oraz prezentować będą gotowe wyroby, które można będzie zakupić.

– tkactwo – na wrzecionach przędzone będą nici, a na prostych warsztatach tkackich powstawać będą tkaniny o różnych znanych w przeszłości splotach,

– farbiarstwo – gotowe tkaniny farbowane będą naturalnymi barwnikami. Pokażemy jak wiele kolorów można uzyskać używając rosnących wokół nas roślin,

– garncarstwo – sposoby lepienia naczyń z gliny przy użyciu różnych metod: wygniatania, metody wałeczkowo – paseczkowej, oraz sposób lepienia naczyń przy użyciu koła garncarskiego,

– biżuteria – zaprezentowane zostaną różne metody wykonywania biżuterii znane od najdawniejszych czasów. Prezentowane będą piękne ozdoby z brązu, srebra i złota,

– skórnictwo – ze skór zwierzęcych powstawać będą buty, pasy i torby,

– snycerka – wykonywane będą między innymi drewniane łyżki, misy i zabawki,

– kowalstwo – z żelaza kute będą wzorowane na dawnych narzędzia i metalowe elementy uzbrojenia,

– instrumenty muzyczne – można będzie nie tylko zobaczyć, jak powstawały dawne instrumenty, ale również usłyszeć ich brzmienie,

– mincerstwo – wyrób monet, które funkcjonowały w obiegu w okresie, gdy powstawało państwo polskie,

– szklane paciorki – ze szklanych pałeczek, nad prymitywnym paleniskiem powstawać będą barwne koraliki,

– wiklina – z wikliny powstawać będą kosze i koszyczki.

Rekonstrukcja obozowiska łowców i zbieraczy:

Ubrani w skóry mieszkańcy tego obozowiska pokazywać będą, jak wyglądało życie ok. 8 000 lat temu. Wyrabiać będą między innymi narzędzia z krzemienia oraz kości i rogów zwierzęcych. Pokażą, jak w prymitywnych warunkach można przygotować pożywienie i jak uszyć skórzany strój za pomocą kościanej igły.

Rekonstrukcja osady pierwszych rolników sprzed 6000 lat:

W osadzie tej spotkać można będzie mieszkańców, którzy jako jedni z pierwszych na ziemiach Polski zajmowali się rolnictwem. Zaprezentują oni, jak wyglądały narzędzia związane z uprawą ziemi. Pokażą, jak powstawały pierwsze stroje z tkanin, naczynia z gliny oraz ozdoby z miedzi.

Rekonstrukcja osady obronnej ludności tzw. kultury łużyckiej:

Mieszkańcy grodu zaproszą do swojej chaty, gdzie przy płonącym ognisku opowiedzą o trudach ich życia 2700 lat temu. Gospodarze poczęstują podpłomykiem – pieczonym na glinianych tackach prymitywnym rodzajem chleba – oraz zaprezentują, jakie stroje noszono w ich czasach.

Rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej

Zamieszkujący wioskę rzemieślnicy przybliżą, jak wyglądało życie człowieka w okresie, kiedy powstawało państwo pierwszych Piastów. W wiosce produkowany będzie dziegieć – smolista maź z kory brzozowej używana niegdyś między innymi w medycynie w leczeniu chorób skóry.

Niedaleko wioski stacjonować będą wojownicy, którzy prezentować będą broń oraz techniki walk sprzed 1000 lat. Codziennie o godz. 13:00 wojownicy zapraszają do swojego obozu na pokaz specjalny.

Pokazy kuchni dawnej

We wszystkich rekonstrukcjach odbywać się będą pokazy gotowania potraw z dostępnych

dawniej składników. Na ognisku pieczone będą podpłomyki, w glinianym piecu chleb. Gotowane

będą kasze, przygotowane wędzone sery, suszone owoce i mięsa.

Gotowych potraw można będzie spróbować. Godz. 10:00 – 18:00.

Warsztaty płatne

10:00 – 18:00 – codziennie – koszt 8 zł/os:

– paciorki z modeliny – wyrób barwnych paciorków z modeliny na wzór szklanych występujących w przeszłości. Wykonane przez uczestników zajęć ozdoby staną się własnością uczestników warsztatów,

– warsztaty garncarskie – można będzie wcielić się w rolę dawnego garncarza i własnoręcznie wykonać naczynie z gliny za pomocą najstarszych technik garncarskich. Wykonane przez uczestników zajęć wyroby staną się własnością uczestników warsztatów,

– ozdoby z druciku – na wzór biżuterii noszonej w odległej przeszłości, uczestnicy warsztatów wykonywać będą własne ozdoby. Wykonane przez uczestników zajęć wyroby staną się własnością uczestników warsztatów.

Warsztaty darmowe

Godz. 10:00 – 18:00 w poszczególne dni warsztaty darmowe:

Poniedziałek, 30 kwietnia – ozdoby z drutu – na wzór biżuterii noszonej w odległej przeszłości, uczestnicy warsztatów wykonywać będą własne ozdoby. Wykonane przez uczestników zajęć wyroby staną się własnością uczestników warsztatów,

Środa, 2 maj – warsztaty garncarskie – można będzie wcielić się w rolę dawnego garncarza i własnoręcznie wykonać naczynie z gliny za pomocą najstarszych technik garncarskich.  Wykonane przez uczestników zajęć wyroby staną się własnością uczestników warsztatów,

Piątek, 4 maj – paciorki z modeliny – wyrób barwnych paciorków z modeliny na wzór szklanych występujących w przeszłości.  Wykonane przez uczestników zajęć ozdoby staną się własnością uczestników warsztatów.

Gry i zabawy

Godz. 10:00 – 17:00

– gra terenowa – przy poszczególnych punktach, w nagrodę za poprawnie udzielone odpowiedzi, uczestnicy otrzymywać będą wskazówki, dzięki którym rozwiążą hasło. Jeśli zrobią to poprawnie, nagrodzeni zostaną certyfikatem. Kartę gry do ściągnięcia i wydruku dostępna będzie na stronie internetowej Muzeum. Warto to zrobić przed wyjazdem.

Rejs statkami

Godz. 10:00 – 18:00

W czasie majówki po wodach Jeziora Biskupińskiego można będzie wybrać się w rejs dwoma statkami. Pierwszy z nich to replika wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”, która pływać będzie od pierwszego maja. W rejs tym statkiem wybrać się można będzie z załogą wikingów, którzy przy dobrych wiatrach rozwijają żagiel, dzięki czemu statek osiąga całkiem spore prędkości.

Dla osób lubiących bardziej spokojniejsze doznania polecamy rejsy statkiem spacerowym o nazwie „Diabeł Wenecki”. Statek będzie pływał codziennie od 28 kwietnia.

Wystawa

Godz. 9:00 – 18:00

W pawilonie muzealnym można będzie obejrzeć dwie wystawy – „Świt nad Jeziorem Biskupińskim” opowiadającą o dziejach osadnictwa nad brzegiem jeziora oraz wystawę czasową „Uratowane skarby podziemnego Lwowa”, na której otwarcie zapraszamy 28 kwietnia o godz. 13:00.

Piknik przy „Diable Weneckim”

Godz. 10:00 – 18:00

W niedalekim sąsiedztwie przystani statku „Diabeł Wenecki” znajdować się będzie miejsce piknikowe z możliwością przygotowania potrawy na ruszcie wiszącym nad ogniskiem. Warto zabrać ze sobą koce i kosze z jedzeniem. Nie trzeba ich jednak nosić w czasie zwiedzania, można po nie wrócić do samochodu uprzedzając o tym portiera.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W czasie majówki możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej zadzwonić (52 30 25 055)i dokonać rezerwacji.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *