Dokarmianie ptaków w okresie jesienno – zimowym przynosi obopólne korzyści. Rozsypany pokarm uzupełnia braki pożywienia występującego w przyrodzie. Ludzie natomiast mogą obserwować zachowania ptaków i poznawać różne gatunki. Umieszczając w karmnikach lub innych miejscach chleb, okruchy, różne ziarna i nasiona, słoninę a także wodę, można zwrócić ich uwagę.
Najczęściej pojawiają się wróble, mazurki, sikory bogatki i modraszki, sroki, gołębie, kawki, gawrony, dzwońce, szpaki, sójki. Najbardziej popularne – wróblowate – często przylatują gromadami, gdzie zgodnie przebywają ze sobą wróble i mazurki. Porównując dwóch samców – wróbel ma wierzch głowy koloru szarego, natomiast mazurek – brązowego i dodatkowo czarną plamę na policzku.
Czasem zdarza się, że radosną ucztę przerywa kot poszukujący dla odmiany jakiegoś ruchomego pożywienia. Tym razem na ogrodzie pojawił się inny drapieżnik – krogulec. W jednej chwili wszystkie wróblowate wskoczyły do żywopłotu, gdzie poczuły się bezpiecznie. Ptak drapieżny uważnie je obserwował i kilkukrotnie zeskakiwał na dół, jednak wróblowate za każdym razem przemieszczały się na drugą stronę żywopłotu, uniemożliwiając napastnikowi pochwycenie ofiary. Krogulec posiadał na piersi rdzawe prążki, co oznacza, że był to samiec. Dla odmiany samice mają szare prążki oraz są większe od samców.
Rafał Wojtyniak