Start » Historia » Konferencja „Medycyna w okupowanej Polsce…

Konferencja „Medycyna w okupowanej Polsce…

Wyświetlono 950 razy

Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu, czyli o zagładzie „istot niewartych życia”.
W 75 rocznicę zapoczątkowania procesu zagłady tysięcy osób chorych psychicznie w ramach hitlerowskiej pseudoeutanazji Katedra Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Koło Naukowe ds. Badań nad Nazistowską Pseudoeutanazją i Przymusowymi Sterylizacjami oraz Paritätischer Wohlfahrtsverband Berlin zapraszają na międzynarodową konferencję naukowo-szkoleniową pt. Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu. Konferencja odbędzie się w dniach 10-12 października 2014 roku (piątek – niedziela) w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i będzie formą hołdu złożonego ofiarom.
Uczestnicy konferencji to pochodzący zarówno z Polski, jak i Niemiec badacze, studenci, kierownicy miejsc pamięci, rodziny ofiar nazistowskiej pseudoeutanazji. W trakcie trwania konferencji wydarzeniami towarzyszącymi i związanymi tematycznie są: organizowana w CK Zamek wystawa prac Horsta Hoheisela i Andreasa Knitza “Oko pamięci” oraz międzynarodowa ekspozycja pt. „Szary autobus” (Das Denkmal der Grauen Busse), upamiętniająca poprzez mobilną rzeźbę zagładę osób chorych psychicznie w ramach hitlerowskiej pseudoeutanazji.

Patronat honorowy nad konferencją objęli Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr hab. med. Jacek Wysocki, Andrzej Kacorzyk Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, dr Jolanta Ambrosewicz–Jacobs, Dyrektor Centrum Badań o Holokauście Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. UM dr hab. Jan Jaracz Przewodniczący Oddziału Wielkopolsko-Lubuskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Organizatorzy:
1. Katedra Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
2. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-
Birkenau w Oświęcimiu
3. Koło Naukowe ds. Badań nad Nazistowską Pseudoeutanazją i Przymusowymi Sterylizacjami
4. Paritätischer Wohlfahrtsverband Berlin

Współorganizatorzy:
1. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu
2. Centrum Kultury ZAMEK
3. Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Poznaniu
4. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
5. Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie (PTP), oddział w Poznaniu
6. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
7. Studenckie Koło Naukowe Etyki i Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Konferencja_Medycyna-w-cieniu-nazizmu_10-12-10-14_PLAKAT


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *