Start » Co nowego » Nie głosujmy na spis treści !

Nie głosujmy na spis treści !

Wyświetlono 1 324 razy

Karty do głosowania są źle zaprojektowane, wyborcy mogą popełniać błędy – ostrzega Fundacja Batorego wraz ze specjalistami od procedur wyborczych i projektowania graficznego. W efekcie liczba głosów nieważnych może okazać się równie wysoka jak w zeszłorocznych wyborach samorządowych. Na co zwrócić uwagę podczas niedzielnych wyborów?

  • Pułapki kart wyborczych

Wydaje się, że procedura oddania ważnego głosu nie jest skomplikowana. W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania – do Sejmu i do Senatu. Stawiamy jeden krzyżyk w kratce obok wybranego kandydata na karcie do Sejmu i jeden krzyżyk na karcie do Senatu.

andrzejrysuje2_wybory_portal

Eksperci zwracają jednak uwagę, że na wyborców zastawiono drobne pułapki, związane w dużej mierze z wadliwym projektem kart do głosowania. Ostatnie wybory samorządowe ujawniły problem kart zbroszurowanych: „częstą przyczyną uznania głosów za nieważne było w 2014 roku zaznaczanie przez wyborców jednego krzyżyka na wielu stronach, lub wręcz na każdej stronie, karty zbroszurowanej” – piszą w wydanym właśnie komunikacie eksperci badający karty wyborcze we współpracy z Fundacją Batorego.

Według dr.  Adama Gendźwiłła kolejną pułapką jest jednolity wygląd kart – część wyborców może postawić krzyżyk wyłącznie przy nazwie preferowanej partii na spisie treści, który nie różni się wyglądem od list kandydatów! Inne osoby mogą z kolei zamiast na wybraną listę numer 16, zagłosować na… stronie numer 16. Zwłaszcza dla osób niedowidzących problemem może być także samo trafienie krzyżykiem w małą (6x6mm) kratkę. Niekoniecznie pomoże nam też napisana hermetycznym, prawniczym językiem instrukcja.

  • Dodać logotypy i odmienne tło

Krytykę wyglądu kart podzielają specjaliści od projektowania graficznego. Edgar Bąk, grafik, laureat nagród STGU i Klubu Twórców Reklamy, mówi: „Oko błądzi po obszarze kartki w pozornie chaotyczny sposób, zatrzymując się najpierw w miejscach dla niego najciekawszych. Na podstawie takiej wędrówki przekazuje informację do mózgu, interpretuje stronę. Obecne karty do głosowania wymagają natomiast, by użytkownik przeczytał je w linearny sposób”. Jacek Kłosiński, nominowany do nagród STGU, autor bloga klosinski.net, dodaje: „Karty wyborcze rażą brakiem głębszej refleksji nad ich formą. Zabrakło myślenia nastawionego na osiągnięcie maksymalnej możliwej użyteczności. Ewidentnie autorzy uznali, że nieważny jest sposób zapisu i układ karty – skupili się na treści”. Edgar Bąk podpowiada: „Aby ułatwić odnalezienie wybranej listy warto użyć monochromatycznych logotypów komitetów wyborczych. Wprowadzenie dodatkowego koloru dla odróżnienia informacji  technicznych (spis treści, instrukcja) byłoby drogim rozwiązaniem, ale zastosowanie szarego tła już nie”.

  • Jak głosować?

Ze względu na wady kart wyborczych Fundacja Batorego podkreśla: zachowajmy uwagę podczas oddawania głosu! W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania: białą kartę w formie wielostronicowej broszury, za pomocą której zagłosujemy na posła oraz żółtą pojedynczą kartę za pomocą której wskażemy senatora.  Aby głos został uznany za ważny, musimy postawić w białej karcie zbroszurowanej krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydata do Sejmu oraz na żółtej karcie krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydata do Senatu. Nie głosujmy na spis treści! Nie zaznaczajmy osób na więcej niż jednej liście wyborczej i nie zaznaczajmy więcej niż jednej osoby na karcie do Senatu!

andrzejrysuje1_wybory_portal

  • Fundacja Batorego apeluje o rozpoczęcie prac nad lepszymi kartami

W przyszłości konieczne jest podjęcie prac nad ulepszeniem kart wyborczych. „Kilka miesięcy przed wyborami występowaliśmy do Państwowej Komisji Wyborczej z apelem o poprawienie kart, niestety bez efektu. Ponawiamy apel do PKW o powołanie zespołu ekspertów, którzy poprawią system informowania  o procedurach głosowania i zaprojektują lepsze karty wyborcze” – mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego.

Infografika Dzień głosowania [PDF]

Dr Adam Gendźwiłł Kolejne kłopoty z broszurą? Opinia o projekcie kart wyborczych w wyborach do Sejmu

Oświadczenie zespołu badającego karty wyborcze z wyborów samorządowych 2014

Kontakt:

Zofia Nawrocka

Fundacja im. Stefana Batorego

Masz Głos, Masz Wybór

tel. 22 536 02 62

znawrocka@batory.org.pl


Komentarze (1)

  1. zdecydowana pisze:

    Nie wiem jak inni, ale ja jestem zdecydowana i zagłosuję na Bożenę Szydłowską. Mam nadzieję, że przejdzie…naprawdę na to zasługuję! Poczytajcie, nie oceniajcie pochopnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *