1 grudnia – Światowy Dzień AIDS
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział w Poznaniu organizują kilkudniową akcję mającą na celu promowanie wiedzy z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.
1 grudnia mieszkańcy Poznania będą mieli okazję zobaczyć o godzinie 18.00 przez ok. 15 minut w oknach Domu Studenckiego ESKULAP iluminację świetlną przedstawiającą czerwoną wstążkę symbol walki z AIDS oraz solidarności z chorującymi na AIDS i nosicielami HIV.
2 grudnia w Collegium Stomatologicum o godzinie 17.30 odbędzie się dla studentów projekcja filmu „Witaj w klubie” poprzedzona prelekcją pracownika Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Poznaniu.
4 grudnia w godzinach od 12.30 do 15.30 prowadzone będą działania edukacyjno- informacyjnymi w Centrum Multimedialnym Politechniki Poznańskiej.
5 grudnia na Uniwersytecie Medycznym Collegium Anatomicum (ul. Święcickiego 9) w godzinach od 10.30 do 13.30 studenci medycyny będą prowadzić edukację z zakresu profilaktyki HIV/AIDS oraz rozprowadzać wśród studentów materiały edukacyjne (ulotki, zakładki, broszury) i prezerwatywy. Młodzież studencka będzie mogła się wykazać wiedzą na temat zagrożeń HIV biorąc udział w mini konkursie, w którym przewidziane są nagrody.
5 grudnia studenci medycyny będą prowadzić akcję edukacjno-informacyjną z zakresu profilaktyki HIV/AIDS na zasadzie sondy ulicznej: Czy poznaniacy uważają że test na obecność wirusa jest darmowy i czy uważają że leczenie jest darmowe? Sonda ma za zadanie podnieść świadomość mieszkańców w tym zakresie.
Test w kierunku HIV jest jedyną metodą dowiezienia się, czy doszło do zakażenia.
Powszechnie dostępne w laboratoriach diagnostycznych są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe. Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni,
w zależności od tego, gdzie wykonuje się test.
Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło 12 tygodni i więcej, a wynik testu przesiewowego jest ujemny, oznacza to, iż nie doszło do zakażenia.
Wynik dodatni (pozytywny) testu ELISA (EIA) nie dowodzi jeszcze zakażenia. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik taki zawsze musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia,
iż pacjent jest zakażony HIV.
Poradnictwo przed i po teście jest ważne!
Zachęcamy do wykonania testu w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD), w których można wykonać test w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie. Badanie
w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze – ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca towarzyszy również podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości postępowania.
Poza PKD badania możesz wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych,
w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu różnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.
Podczas kontaktów seksualnych istnieje ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu typu B
i typu C, a także wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto, w trosce
o zdrowie, wykonać badania także w tym kierunku.
Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV – warto wykonać badania – aby móc właściwie postępować i zaplanować swoją przyszłość.
(Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS)
Aktualne adresy i godziny pracy PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”.
Sam decydujesz o miejscu i sposobie wykonania testu!
Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny w Poznaniu
przy Oddziale Zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu
ul. Szwajcarska 3 (pokój 4.04, 5.10)
61-285 Poznań
woj. Wielkopolskie czynny w poniedziałki i czwartki od 16.00 do 20. email: poznanpkd@gmail.com
UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu