Start » Co nowego » Święto Dziękczynienia w Luboniu

Święto Dziękczynienia w Luboniu

Wyświetlono 537 razy

Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października, jako pamiątka pierwszych dożynek mieszkańców koloni Playmouth w 1621 roku. Kolonia Playmouth, to jedna z udanych pierwszych prób osadniczych w Ameryce Północnej podjęta przez uciekających przed prześladowaniami członków angielskiej grupy religijnej zwanej Seperatystami, którzy przybyli w rejon zatoki Cape Cod na statku Mayflower w 1620 roku. Członkowie oraz sympatycy, a także osoby chcące poznać historię i dzieje kolonizacji Ameryki Północnej przez przybyłych z Europy osadników w Kowbojskim Miasteczku w Luboniu obchodzili obrzędy 23 listopada br. dotyczące Święta Dziękczynienia. Zgodnie z tradycją wszyscy przybyli na ten ważny dzień przynosili jadło aby wspólnie biesiadować i cieszyć się za  długoletnią przyjaźń i kultywowanie wzajemnej pasji również jej rozwojowi.

Prócz tradycyjnego zwiedzania miasteczka dla nowo przybyłych organizatorzy zapewnili interesujące wydarzenie, które pozostawiło niezapomniane wspomnienia i wrażenia.

Kawalerzyści Północy i Południa wraz z kowbojami oraz pozostałymi uczestnikami przy flagach z uroczystymi hymnami oddawali honory manifestując przynależność do konkretnego regionu. Następnie odbyła się parada, do której dołączyli chętne osoby wybierając dobrowolnie maszerującą wojskową kolumnę.

Przedstawiono fragment pozorowanej inscenizacji wojny Secesyjnej oraz bitwę Indian z  bladymi twarzami o ziemię i honor. Po czym topór wojenny został zakopany i nastał pokój połączony z ceremonią, w której piękne Indianki Rwąca Rzeka, Twarda Skała,  Wielka Równina oczyszczały rytuałem opętaną duszę człowieka oraz ciało z chorób  za pomocą palących się w morskiej muszli czterdziestu ośmiu ziół i unoszącego dymu.

Zaistniałą sytuację podsumował ślub Indianki z żołnierzem Kawalerii i narodziny dziecka.

Mundury oraz ubrania i stroje, w których zaprezentowali się uczestniczący goście i tutejsi odzwierciedlili czasy podboju Dzikiego Zachodu i dzieje krainy Wielkich Równin.

Wszyscy obecni wymieniali się spostrzeżeniami i kontrowersjami przy dalszej wieczerzy. 

Z kawaleryjskim i kowbojskim pozdrowieniem.

Sheriff Cordell

Zbigniew Henciel

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *