Poza rzeczywistością
W sobotę, 9 maja gościliśmy Marka Cichuckiego reżysera i wykonawcę Interaktywnego Kabaretu Metafizycznego pt. „Poza Rzeczy Wistością”. Spektakl, w którym postawa traktowania życia serio przeciwstawiona jest postawie kreowania się – nawet za cenę zakłamywania rzeczywistości. Bohater spektaklu broni tej pierwszej postawy, aż do czasu gdy… rozpłynie się we wszechogarniającej bladze. Widzowie są zapraszani do udziału w poszczególnych scenach w sposób, który obciąża ich odpowiedzialnością za „unicestwienie” ostatniego być może człowieka, walczącego o prawdę w życiu. W 2012 r. monodram wyróżniono na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy” nagrodą Prezydenta Miasta Słupska.
Chile i Peru na wyciągnięcie ręki
13 maja odbyło się spotkanie z Izabelą Herdel, która opowiedziała zgromadzonym o swojej 60-dniowej podróży po Chile i Peru. Przybyli mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat dwóch malowniczych państw leżących w Ameryce Południowej. Pani Iza mówiła o gejzerach Tatio, kanionie Cotahuasi, Dolinie Księżycowej, jeziorze Titicaca z wyspami Uros, Nazca i Machu Picchu. Podczas spotkania na uczestników czekała niespodzianka w postaci egzotycznych, lokalnych potraw, m.in. papa rellena, empanady.
Spektakl dla dzieci
13 maja biblioteczna „Galeria na Regale” gościła aktorów poznańskiego teatru „TeatRyle” ze spektaklem dla najmłodszych widzów pt. „Majowa przygoda”. Przedstawia przygody misia Tymoteusza, który postanowił wysiedzieć jajko znalezione w trawie, w lesie. To pogodna, pełna dowcipu bajka z piękną scenografią i piosenkami.
Nagrodzone czytanie
Mistrzem Pięknego Czytania w 13. konkursie Biblioteki Miejskiej został Wiktor Gajda. Tegoroczni laureaci to, z klas III: 1. miejsce – Marcin Targoński, 2. – Zofia Tomczak, 3. – Marianna Jastrząb; wyróżnienia – Filip Tuliszka i Joanna Hawrusik. W klasach II najwyższe miejsca zajęli: 1. – Wiktor Gajda, 2. – Antonina Tłok, 3. – Jakub Gębara, wyróżnienia – Teresa Gąsiorek i Moniką Piątek. Z klas I uhonorowano: 1. miejsce – Magdalena Tomczak, 2. – Aleksandra Kulińska, 3. – Bartosz Pawlicki, wyróżnienia otrzymali – Karolina Pawlicka, Marta Adamska i Jerzy Androsiuk.
Pasowanie na czytelnika
W dniach 8 – 15 maja obchodzono XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Wybieram Bibliotekę”. Ponadto maj jako miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu, to wspaniała okazja do odwiedzin w Królestwie Książek. W związku z tym, jak co roku, w Bibliotece Miejskiej odbyły się uroczystości „Pasowania na czytelnika” – uczniów i przedszkolaków. W trakcie spotkań dzieci dowiedziały się, jak wypożyczać książki, jak o nie dbać, złożyły przyrzeczenie, a następnie każde z nich zostało pasowane książką na czytelnika. Na koniec otrzymały zakładki z informacją o Bibliotece.
Fotografia i wiersze
18 maja w „Galerii na Regale” odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Moje pasje”. Tego dnia Bibliotekę zaszczycili swoją obecnością Państwo Dąbkowscy. Pani Marianna podzieliła się z zebranymi rozległą wiedzą na temat różnych gatunków kwiatów i metod ich uprawiania, a przede wszystkim o swoim największym hobby, jakim jest uwiecznianie roślin na przepięknych fotografiach. Jerzy Dąbkowski jest poetą samoukiem, w którego twórczości wyraźnie dostrzegalne są inspiracje twórczością żony. Podczas spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z niektórymi pracami pisarza, który w swoich wierszach porusza nie tylko tematy związane z kwiatami, ale też przedstawia refleksję nad sensem życia i relacjami z innymi ludźmi. Już na pierwszy rzut oka można było dostrzec, że małżeństwo tworzy zgrany duet nie tylko w życiu, ale też wzajemnie się inspiruje w twórczości artystycznej.
Jak w kinie
18 maja „Galeria na Regale” po raz kolejny zamieniła się w salę kinową, a to za sprawą miłośników dużego ekranu, którzy raz w miesiącu spotykają się w Bibliotecznym Klubie Filmowym. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć film w reżyserii Damiena Chazella pt. „ Wiplash”. Dzieło przedstawia zawiłą relację utalentowanego perkusisty Andrew Neimanna oraz jego nauczyciela i mentora Terencea Fletchera. Film stawia przed odbiorcami rozmaite pytania o granicę, do jakiej może posunąć się pedagog, by zmotywować swojego podopiecznego do przekraczania własnych barier i ograniczeń w drodze do „bycia wielkim”. Prelekcję do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadził dr Marcin Jauksz.
Spotkanie autorskie
20 maja odbyło się spotkanie z pisarką – Katarzyną Rygiel, twórczynią kryminału pt. „Wielki chłód”. Książka jest opowieścią o Januszu Krzyżanowskim, autorze kryminałów cieszących się umiarkowaną popularnością. Pisarz jest przekonany, że bezbłędnie odróżnia realia od świata wymyślonego. Jednak, gdy rozpoczyna pracę nad nową powieścią i nagle staje się uczestnikiem niezwykłych zdarzeń, dochodzi do wniosku, że był w błędzie. Niepokój pisarza zmienia się w strach, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach znika jego była żona, a on sam stwierdza, że ktoś go prześladuje. Wszystkich miłośników mocnych wrażeń i mrocznych historii zapraszamy do lektury.
Wernisaż Magdaleny Kozickiej
29 maja po raz kolejny mogliśmy stanąć oko w oko ze sztuką przez duże „S”. Przyczyniła się do tego Magdalena Kozicka, która zgodziła się pokazać owoce swojej twórczości. Tym samym, do końca września, będzie można podziwiać jej znakomite obrazy, interesujące instalacje i niezwykłe fotografie wyeksponowane pod wspólnym tytułem „Bliżej”. Wszystkich koneserów sztuki, i nie tylko, zapraszamy do „Galerii na Regale”.
BM