Start » Co nowego » „Zapal znicz pamięci” 23 października!

„Zapal znicz pamięci” 23 października!

Wyświetlono 1 275 razy

Instytut Pamięci Narodowej razem z Radiem Merkury, tradycyjnie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i po raz pierwszy Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna organizuje VIII edycję akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Jak co roku jej intencją jest oddanie hołdu Polakom – mieszkańcom ziem wcielonych do III Rzeszy, zamordowanym w pierwszych tygodniach okupacji. W konferencji prasowej poświęconej tegorocznej edycji akcji, która odbędzie się jutro, 13 października o godz. 13.00 w siedzibie Radia Merkury przy ul. Berwińskiego 5, weźmie udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

– To piękna i ważna akcja, którą wspieram od samego początku wierząc, że wielu z nas uważa pamięć o tysiącach nieznanych ofiar masowych egzekucji, głównie przedstawicielach polskiej elity, za nasz wspólny obowiązek. Nie każdy wie jednak, że Niemcy wprowadzili na terenie Kraju Warty jeszcze bardziej brutalne represje niż w Generalnym Gubernatorstwie  – podkreśla Marszałek Woźniak.

Z kolei koordynatorka akcji, dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału IPN dodaje, że od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej. Jej zdaniem, do końca 1939 roku na Kresach zachodnich Rzeczypospolitej zamordowali 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit.

Organizatorzy akcji zachęcają, by w niedzielę 23 października w południe upamiętnić ofiary akcji Tannenberg poprzez zapalenie znicza w miejscach, gdzie ginęli Polacy, a następnie przesyłając zdjęcia zdjęć na adres: znicz@radiomerkury.pl.

W tym roku Marszałek Marek Woźniak  upamiętni ofiary mordów w Lasach Zakrzewskich (zwanych również Palędzkimi lub Zakrzewsko-Palędzkimi) pod Poznaniem. To miejsce masowych, tajnych egzekucji. Od października 1939 roku do lutego 1940 roku rozstrzelano tu nie mniej niż 4 500 osób. Spotkanie przy „siedmiu grobach” w lasach zakrzewskich, transmitowane na antenie Radia Merkury, rozpocznie się w niedzielę 23 października o godz. 12.00.

Urząd Marszałkowski

Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *