Start » Co nowego » Dziewczynka z zapałkami

Dziewczynka z zapałkami

Wyświetlono 951 razy

Późnym popołudniem Święta Trzech Króli sala Luveny wypełniła się po brzegi.

Podopieczni stowarzyszenia „Wspólna Droga”, ich terapeuci oraz rodzice zaprezentowali spektakl na motywach baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.

Beata Krystkowiak – Grycza oraz Ireneusz Zygmanowski podziękowali gościom za przybycie oraz wprowadzili w temat.

W pierwszym akcie tytułowa bohaterka usiłuje sprzedać zapałki ale żaden przechodzień nie jest tym zainteresowany. W końcu rozpala po kolei zapałki aby móc ogrzać się w ten mroźny wieczór.

Podopieczni „Wspólnej Drogi” nie zgadzają się na takie negatywne zakończenie. Proszą Andersena o wprowadzenie zmian, na co on przystaje.

W kolejnym akcie – już w czasach współczesnych – główna bohaterka usiłuje sprzedać ozdoby świąteczne aby pomóc swojemu młodszemu bratu. Ponownie nie może liczyć na zainteresowanie przechodniów, którzy zajęci są swoimi sprawami.

Jednakże pojawiają się młodzi ludzie, którzy rozpoznają w niej dziewczynę z osiedla. Nie mając pieniędzy oddają jej odzież aby nie marzła na dworze. Postanawiają zorganizować koncert charytatywny aby zebrać dla niej pieniądze.

W tym miejscu zostaje wtrącona scena świąteczna, gdzie do Świętej Rodziny przychodzą się pokłonić pasterze, a Trzej Królowie przynoszą dary.

Na koniec młodzi ludzie przekazują głównej bohaterce uzbierane pieniądze a ona cieszy się z okazanego wsparcia.

Po zakończonym spektaklu Beata Krystkowiak – Grycza oraz Ireneusz Zygmanowski podziękowali za okazane wsparcie i poświęcony czas a pani Burmistrz na dowód uznania wręczyła aktorom czerwone róże.

Od pewnego czasu ze stowarzyszeniem współpracuje Natalia Trafankowska – tancerka Teatru Wielkiego w Poznaniu, która brała już udział w zeszłorocznych jasełkach a do tegorocznego spektaklu przygotowała choreografię.

Ty też możesz wspomóc stowarzyszenie „Wspólna Droga” przekazując 1% podatku:  KRS 0000228288

tekst i foto: Rafał Wojtyniak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *