Start » Co nowego » „Burza. Bitwa o Polskę” – 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

„Burza. Bitwa o Polskę” – 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wyświetlono 1 471 razy

4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę polsko-radziecką na Wołyniu. Był to sygnał do rozpoczęcia przez Armię Krajową Akcji „Burza” – operacji wojskowej i politycznej, pozwalającej objąć władzę na terenie Polski przez prawowity rząd Rzeczypospolitej.

Walka AK z Niemcami miała być dowodem na to, że Polacy nie złożyli broni. Sowieci byli jednak bezwzględni: w czasie walk z Niemcami korzystali ze wsparcia AK, następnie jednak polskie jednostki były rozbrajane, a żołnierze aresztowani bądź wcielani do jednostek podporządkowanych komunistom. Polska spod okupacji niemieckiej stopniowo dostawała się pod okupację sowiecką. Jedyną nadzieją na wsparcie polskich aspiracji niepodległościowych było wołanie o pomoc do wolnego, demokratycznego świata. Wołanie, które popłynie z serca Polski, z jej stolicy – Warszawy. Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było właśnie tym wołaniem. Wołaniem, którego jednak nikt nie chciał słuchać…

1 sierpnia 2016 r. miną 72 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. W Polsce tego dnia o godz. 17 zatrzyma się ruch uliczny, zawyją syreny. Myśli pobiegną kolejny raz ku 63 powstańczym dniom. Przypomnijmy światu o zrywie wolności!

Specjalnie na tę okazję Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy artykuły przypominające o akcji „Burza” oraz Powstaniu Warszawskim. Są to:

  1. Filcowa naklejka przedstawiająca symbol Polski Walczącej, którą można nakleić na ramię, czapkę, plecak etc.
  2. Trwała i odporna na warunki atmosferyczne naklejka na samochód
  3. Biało-czerwona opaska odblaskowa

Jak zdobyć artykuły? To proste: w dniach 25 lipca – 3 sierpnia w wybranych miastach na hasło „Burza. Bitwa o Polskę” każdy otrzyma darmowy pakiet artykułów powstańczych – naklejkę filcową, naklejkę na samochód oraz opaskę. W Poznaniu, Lesznie i Zielonej Górze udział w akcji biorą Centra Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, Centra Informacji Miejskiej w Poznaniu i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Lista wszystkich miejscowości oraz adresy punktów odbioru zostaną zamieszczone na stronie www.pamiec.pl/burza

Dodatkowe informacje:

http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/35865,72-rocznica-wybuchu-Powstania-Warszawskiego-Akcja-Burza-Bitwa-o-Polske.html

plakat_1944_portal


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *