Start » Sól w oku / listy » Ćwierć wieku absurdu

Ćwierć wieku absurdu

Wyświetlono 1 524 razy

050 Malinowa społecznie 014 fHS 051 Malinowa społecznie 011 fHS 053 Malinowa społecznie 003 fHS

 

Nieuporządkowana logistycznie, ponadpółkilometrowa ul. Malinowa w Lasku, drożna jedynie od ul. Ogrodowej, utrudnia życie mieszkańcom. Pomimo że są rozwiązania planistyczne, przez 25 lat samorządu nie zrobiono nic, by tę sprawę rozwiązać

 

Położona pomiędzy ulicami Parkową i Łączną, równoległa do nich ul. Malinowa, komunikowała kiedyś ul. Ogrodową z Sobieskiego. Pierwotne podziały geodezyjne, podobnie jak sąsiednim ulicom, wyznaczały jej szerokość 4 m. Kolejne spowodowały, że domy budowano tak, jakby droga była o wiele szersza (12 m). Rozległość ulicy jest więc kontrastowo nierówna, a miejscami bardzo wąska. W 1992 r. powstał plan realizacyjny ulic dla tego rejonu, wg którego 10-metrowa Malinowa, w miejscu, gdzie droga jest szersza (od strony ul. Sobieskiego), skręca w kierunku ul. Łącznej i do niej wpada. Przez kolejne lata władze miasta nie zrobiły jednak nic, by te zapisy wykonać (podziały, wykup gruntów pod drogę). Teren, przez który miała przebiegać ul. Malinowa w kierunku Łącznej, wciąż ma prywatnego właściciela i jest zamknięty (ogrodzenie). Przed laty miał w tym miejscu powstać duży pawilon handlowy. Od Sobieskiego odgrodziły ul. Malinową prywatne działki, na których stanął m.in. okazały budynek Centrum Handlowego „Venus”. Właściciel terenu przez jakiś czas udostępniał mieszkańcom Malinowej łączność z główną drogą. Potem ograniczył korzystanie z przelotu do pieszych, stawiając przeszkody dla kierowców, którzy i tak sobie z nimi radzili. W okolicy Świąt Wielkanocnych 2015 r. definitywnie zamknął drogę, montując od ul. Sobieskiego wysokie, betonowe ogrodzenie. Od Malinowej, przy prowizorycznej siatce działki nr 203 wydzielonej niegdyś jako pas drogowy, widać zamontowaną skrzynkę prądową. Wszystko wskazuje na to, że niebawem stanie w tym miejscu budynek.

Odcięci od sklepów, przystanków i innych „dobrodziejstw” głównej drogi w Lasku (ul. Sobieskiego) mieszkańcy Malinowej jeżdżą okrężną drogą, a piesi docierają przez „dziurę w płocie” i pole od ul. Łącznej.

Do worka absurdów związanych z tą zaniedbaną logistycznie ulicą dorzucić należy fakt, że infrastruktura drogowa (media) ciąży do ul. Ogrodowej. Dla terenu, na którym leży ul. Malinowa, nie stworzono dotąd miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w Urzędzie Miasta jest natomiast plan realizacyjny z 1992 r. wykonany przez Romana Kujawę (radnego I kadencji).

HS

 

O problemach ul. Malinowej pisaliśmy szeroko już 14 lat temu w „WL” 07-2002 na str. 12 – „Ulica absurdów”.

 

Mieszkańcy pytają

 

Co z Malinową?

 

Kiedy zostanie udrożniona ul. Malinowa, zamknięta od strony ul. Sobieskiego, przy której znajdują się przystanki autobusów i sklepy?   (tel.)

 

Odp.: W odpowiedzi na pytanie w sprawie ulicy Malinowej informuję, działki numer 203 i 204 arkusz 11, obręb Lasek stanowią własność prywatną. Droga została zamknięta przez właściciela. Udrożnienie przejścia oraz przejazdu ulicą Malinową będzie możliwe jedynie w przypadku wykupu działek od właściciela.

Jak już wcześniej informowaliśmy, plany inwestycyjne oraz wykupu gruntów będą przedmiotem obrad Komisji Komunalnej Miasta Luboń w październiku br. Podczas posiedzenia będzie również omawiana możliwość nabycia nieruchomości w obrębie ulicy Malinowej.   (Wydział Spraw Komunalnych)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *