Start » Co nowego » Forteczne na Dębcu i Abisynii

Forteczne na Dębcu i Abisynii

Wyświetlono 1 010 razy

Serdecznie zapraszamy w dwa październikowe weekendy na spacery śladami umocnień dziewiętnastowiecznej twierdzy fortowej w Poznaniu przygotowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia wraz z zaprzyjaźnionymi instytucjami oraz organizacjami społecznymi. Spotkania będą też nawiązywały do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, więc nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.

Pierwsze z wydarzeń odbędzie się w niedzielę 7 października w ramach cyklu „Przechadzek po Poznaniu” organizowanych od lat przez Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego. Zainteresowani spotykają się o godzinie 11.00 w pobliżu zabytkowego parowozu przed Stadionem Miejskim przy ulicy Bułgarskiej.

Gratką dla miłośników historii będzie pierwsza publiczna możliwość obejrzenia międzypolowego schronu artyleryjskiego znajdującego się pod Szkołą Podstawową nr 74. W drugiej części spotkania przespacerujemy się po poznańskiej Abisynii, a więc obszarze wytyczonym ulicami: Grunwaldzką, Bułgarską i Marszałkowską. Naszym przewodnikiem będzie mieszkaniec tej dzielnicy Aleksander Przybylski – kulturoznawca i reporter telewizji TVN24. W ubiegłym roku ukazała jego książka „Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie”.

W kolejnym wydarzeniu będzie można wziąć udział w sobotę 13 października, a naszym partnerem będzie 59. Filia Biblioteki Raczyńskich. Zbiórka o godzinie 11.00 przed Technikum nr 19 przy ulicy 28 czerwca 1956 roku.

Tym razem tematem wiodącym będą umocnienia twierdzy fortowej na Dębcu. Rozpoczniemy od dość unikatowego fortu pośredniego IXa z 1877-1880. Następnie przejdziemy drogami fortecznymi do Dębiny, gdzie zwiedzimy schrony mobilizacyjne zbudowane w 1914 roku. Bardzo interesujący jest również ufortyfikowany most kolejowy przez Wartę łączący Dębinę ze Starołęką. Zbudowano go w latach 1874-1875 w trakcie realizacji linii kolejowej łączącej Poznań z Kluczborkiem.

Jednak kilka dni wcześniej w poniedziałek 8 października o godzinie 18.00 w siedzibie filii Biblioteki Raczyńskich przy ulicy Osinowej będzie można wysłuchać wykładu Przemysława Maćkowiak o poznańskiej twierdzy, a także jej roli w Powstaniu Wielkopolskiemu.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

 

Na spacerach nie zabraknie rekonstruktorów w mundurach oraz strojach cywilnych z Wielkiej Wojny. Na zdjęciu ekipa Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej w uniformach z okresu Powstania Wielkopolskiego na pikniku niepodległościowym na warszawskiej Woli we wrześniu tego roku.
Zbiory © Przemysława Maćkowiaka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *