Start » Slider » „Hiszpanka” – film zrealizowany przy udziale ekipy TMML

„Hiszpanka” – film zrealizowany przy udziale ekipy TMML

Wyświetlono 1 949 razy
hiszpanka_przemo

Przemysław Maćkowiak na czele oddziału.

 

W filmie „Hiszpanka” wzięło udział kilkanaście osób z Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, w tym: Przemysław Maćkowiak oraz Henryk Plewa.

 

W dniach 19 – 21 stycznia 2015 roku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego będzie gospodarzem specjalnych pokazów przedpremierowych filmu „Hiszpanka”, współorganizowanych przez dystrybutora obrazu VUE Movie Distribution. Marszałkowi towarzyszyć będzie reżyser inspirowanego Powstaniem Wielkopolskim filmu– Łukasz Barczyk. Gośćmi podczas sześciu seansów będzie 1400 Wielkopolan, którzy zdobyli bezpłatne wejściówki kolportowane przez regionalne media.

 

Film „Hiszpanka” powstał z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego współfinansował jego produkcję. „Przygotowaną na 90. rocznicę inscenizację oglądało w telewizji 2 miliony Polaków i już wtedy zacząłem się zastanawiać, co jeszcze możemy zrobić, aby dotrzeć z wiedzą o Powstaniu do jeszcze szerszego grona odbiorców. Uznałem, że najlepiej będzie sięgnąć po medium filmowe, które jest najprostszą drogą, aby dotrzeć zwłaszcza do ludzi młodych.

 

Przypomnijmy, że „Hiszpanka” w reżyserii Łukasza Barczyka to opowieść o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach – dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli. Bohaterami „Hiszpanki” są postacie rzeczywiste i fikcyjne – zarówno Polacy zafascynowani nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, jak i racjonalni przedsiębiorcy oraz wojskowi i polityczni stratedzy planujący walkę o niepodległość.

 

O wyjątkowości „Hiszpanki” świadczą liczby: ponad 1000 godzin planu filmowego, 5000 ujęć, w tym 450 ujęć efektowych, sceny batalistyczne kręcone przy użyciu 6 kamer jednocześnie, 50 kaskaderów, 100 kostiumów sprowadzonych z 6 europejskich państw, 2000 statystów i epizodystów oraz dialogi po niemiecku, angielsku, francusku i polsku, 40 automobili, 50 pojazdów konnych…oraz obsada: aktorzy z Hollywood, Austrii, Niemiec, Francji i oczywiście Polski.

 

Film w regularnej dystrybucji zagości na ekranach polskich kin od 23 stycznia 2015 roku.

 

Urząd Marszałkowski

Województwa Wielkopolskiego

hiszpanka_poznań


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *