Start » Co nowego » Kościół a finanse – konkretnie

Kościół a finanse – konkretnie

Kościół a finanse – konkretnie
Wyświetlono 9 594 razy

Proboszcz parafii św. Barbary opublikował informacje na temat zbieranych składek kościelnych.

  1. KOLEKTA (taca, składka) – to ofiary zbierane podczas wszystkich Mszy św. w niedziele, święta, dni powszednie, na Mszach obrzędowych (chrzty, śluby, pogrzeby itp.). Te ofiary przeznaczane są na bieżące utrzymanie świątyni parafialnej, czyli na wszystkie opłaty za media: prąd, gaz, wodę, podatki, ubezpieczenia, pensje i bieżące naprawy.
    Rozporządzeniem Władzy Duchownej kolekta z niektórych niedziel i świąt nie zostaje w parafii, tylko przeznaczana jest na inne cele np. na Misje, KUL, Wydział Teologiczny, Szkoły Katolickie, Stolicę Apostolską, Papieskie Dzieła Misyjne i inne. Natomiast z pierwszej niedzieli każdego miesiąca składka przeznaczana jest na potrzeby Archidiecezji Poznańskiej i uzależniona od liczby parafian. U św. Barbary nas jest to kwota 35oo zł.
  2. DANINA DIECEZJALNA, którą proboszcz obowiązkowo odprowadza do Kurii. Każdy parafianin ma obowiązek zapłacić 2 złote od osoby jeden raz w roku. Parafia licząca obecnie 9ooo osób, co roku musi przesłać do Kurii 18.ooo zł. Parafianie wiedzą, że w ten sposób utrzymują ważne instytucje w Archidiecezji takie jak np. Seminarium Duchowne, Kuria, Caritas, i inne.
  3. NA REMONTY – zbiórka raz w miesiącu do puszek przed kościołem, albo w kopertach, na których parafianie wpisują swój adres. Bez nich nie postępowałyby kolejne prace remontowe w parafii.
  4. POKŁADNE – opłaty za groby na cmentarzu parafialnym. Te ofiary przeznaczane są na główne prace remontowe cmentarza: chodniki z kostki brukowej, nowe parkany.
  5. UTRZYMANIE CMENTARZA PARAFIALNEGO – na cmentarzu żabikowskim firma pogrzebowa podpisała z parafią umowę i troszczy się o wszystko na cmentarzu, czyli o kaplicę, chłodnię, dom socjalny, toaletę, radiofonizację, porządek na chodnikach, zieleń, studnie, wodę, kanalizację, wywóz śmieci, bieżące remonty. A fundusze na te cele bierze firma z obsługi pogrzebów i kopania grobów.
  6. IURA STOLAE, czyli z prawa stuły, wynagrodzenie. Prywatnymi pieniędzmi księży są ofiary złożone przez wiernych za odprawianie Mszy świętych, za chrzty, śluby, pogrzeby oraz pewien procent z ofiar kolędowych i z wymienianek. Prawo kościelne ściśle to określa.
  7. CARITAS PARAFIALNA – to fundusze zbierane przy wyjściu z kościoła pod chórem przy figurze św. Antoniego, jest tam skarbona dla biednych. Z tych pieniędzy Caritas parafialna refunduje leki potrzebującym, kupuje talony w sklepie spożywczym, za które nikt nie kupi piwa, tylko mleko dla dziecka. Przy wyjątkowych zdarzeniach, np. gdy przed laty zdarzył się pożar w szeregowcach przy ul. Niezłomnych, dzięki zorganizowanej zbiórce przed kościołem, każda poszkodowana rodzina mogła otrzymać pewną kwotę.

Żródło: barbara.lubon.pl


Komentarze (1)

  1. Bogdan Wentrak pisze:

    Chociaż nie jestem z parafii św. Barbary, to są bardzo interesujące informacje. Do dzisiaj nie miałem pojęcia ile pieniędzy parafie przekazują, a ile zostaje do dyspozycji proboszcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *