Start » Polityka / samorząd » Krótkie obrady 38. Sesja Rady Miasta Luboń (26 października 2017 r.)

Krótkie obrady 38. Sesja Rady Miasta Luboń (26 października 2017 r.)

Wyświetlono 1 146 razy

 

Pytają, postulują, krytykują

Czy odbył się konkurs na nowego prezesa Kom-Lubu, pytał Robert Korcz? Burmistrz Małgorzata Machalska odpowiedziała, że nie było konkursu, ale Rada Nadzorcza powołała członka zarządu Igora Szymkowiaka (prawnik świadczący usługi dla Urzędu Miasta na umowę zlecenie od 3 kwietnia 2014 r.), o czym informowała na poprzedniej sesji. Mieszkaniec stwierdził, że dobrym obyczajem byłoby jednak ogłosić konkurs.

Mieszkanka, Agnieszka Roszyk, zgłosiła propozycję chipowania psów w zamian za zwolnienie z płacenia za nie podatku. Zwróciła też uwagę na problemy osób niepełnosprawnych z poruszaniem się po Urzędzie Miasta i na niebezpieczne zachowania miejscowych kibiców, rzucających petardy. Burmistrz uznała propozycję chipowania za interesującą, chce też zainstalować windę wewnętrzną lub zewnętrzną dla osób niepełnosprawnych i zasięga w tej kwestii opinii architekta, a w sprawie petard obiecała energiczne kroki zapobiegawcze. Co do ruchu na ulicy Armii Poznań powtórzono znane już argumenty mieszkańców i radnych, oraz przeszkody na drodze zadośćuczynienia postulowanym rozwiązaniom. Wszystko w „rękach” PKP i regulaminie dotowanych inwestycjach.

Bogdan Tarasiewicz upomniał się ponownie o ulicę Uroczą, która na posiedzeniu Komisji Komunalnej ponownie przepadła z kretesem, jak się wyraził, tym razem przegrywając z ulicą Buczka. Postulował jakiekolwiek odwodnienie permanentnie zalewanego jej fragmentu. Nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi. Sprawa jest skomplikowana i wymaga wielu uzgodnień, własnościowych, planistycznych, projektowych i finansowych.

 

Szkoły z nowymi uchwałami

Wszystkie wnioski o uchwalenie zmian związanych z reformą szkolnictwa, zostały przyjęte. Objęły one przekształcenia, nową organizację, statuty i regulaminy oraz imiona, dostosowując je do sytuacji wymuszonej przez zmiany ustawowe. Szkoły Podstawowe 1, 2, 3, i 4, dotychczas sześcioletnie, przekształcono w ośmioletnie, a Gimnazjum nr 2 w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 5.

 

Drzewa do wycięcia

Przyjęto wniosek o zdjęcie zakazu wycinki niektórych drzew pomnikowych, będących w granicach miasta, z powodu ich zagrzybienia. Dotyczy to między innymi drzew na ul. Poniatowskiego. W ich miejsce, a właściwie obok nich, zgodnie z przepisami, będą posadzone nowe.

 

Nowa ulica

Nadano nazwę ulicy dochodzącej do Stefana Okrzei. Komisja Komunalna zdecydowała o wyborze Józefa Thomasa, działacza, organicznika, dzierżawcy majątku Augusta hr. Cieszkowskiego (postać przedstawiona m.in w książce „Lubonianie w Powstaniu Wielkopolskim” na str. 53 (2009); „WL” 05-2006, str. 21 – „Nieznany życiorys”; 12-2011, str. 31 lub 05-2017, str. 22. Do wyboru proponowano jeszcze nazwy: Zacisze, Henryka Kowalówki i Karola Libelta. Jak powiedział radny Jakub Bielawski, taki wybór jest zgodny z licznymi postulatami honorowania ważnych postaci lokalnych.

Uliczka na zachód od ul. Okrzei otrzymała patrona – Józefa Thomasa   fot. Piotr P. Ruszkowski

 

 

Obserwator Luboński

JN


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *