Start » Polityka / samorząd » Krótkie obrady 38. Sesja Rady Miasta Luboń (26 października 2017 r.)

Krótkie obrady 38. Sesja Rady Miasta Luboń (26 października 2017 r.)

Wyświetlono 964 razy

 

Pytają, postulują, krytykują

Czy odbył się konkurs na nowego prezesa Kom-Lubu, pytał Robert Korcz? Burmistrz Małgorzata Machalska odpowiedziała, że nie było konkursu, ale Rada Nadzorcza powołała członka zarządu Igora Szymkowiaka (prawnik świadczący usługi dla Urzędu Miasta na umowę zlecenie od 3 kwietnia 2014 r.), o czym informowała na poprzedniej sesji. Mieszkaniec stwierdził, że dobrym obyczajem byłoby jednak ogłosić konkurs.

Mieszkanka, Agnieszka Roszyk, zgłosiła propozycję chipowania psów w zamian za zwolnienie z płacenia za nie podatku. Zwróciła też uwagę na problemy osób niepełnosprawnych z poruszaniem się po Urzędzie Miasta i na niebezpieczne zachowania miejscowych kibiców, rzucających petardy. Burmistrz uznała propozycję chipowania za interesującą, chce też zainstalować windę wewnętrzną lub zewnętrzną dla osób niepełnosprawnych i zasięga w tej kwestii opinii architekta, a w sprawie petard obiecała energiczne kroki zapobiegawcze. Co do ruchu na ulicy Armii Poznań powtórzono znane już argumenty mieszkańców i radnych, oraz przeszkody na drodze zadośćuczynienia postulowanym rozwiązaniom. Wszystko w „rękach” PKP i regulaminie dotowanych inwestycjach.

Bogdan Tarasiewicz upomniał się ponownie o ulicę Uroczą, która na posiedzeniu Komisji Komunalnej ponownie przepadła z kretesem, jak się wyraził, tym razem przegrywając z ulicą Buczka. Postulował jakiekolwiek odwodnienie permanentnie zalewanego jej fragmentu. Nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi. Sprawa jest skomplikowana i wymaga wielu uzgodnień, własnościowych, planistycznych, projektowych i finansowych.

 

Szkoły z nowymi uchwałami

Wszystkie wnioski o uchwalenie zmian związanych z reformą szkolnictwa, zostały przyjęte. Objęły one przekształcenia, nową organizację, statuty i regulaminy oraz imiona, dostosowując je do sytuacji wymuszonej przez zmiany ustawowe. Szkoły Podstawowe 1, 2, 3, i 4, dotychczas sześcioletnie, przekształcono w ośmioletnie, a Gimnazjum nr 2 w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 5.

 

Drzewa do wycięcia

Przyjęto wniosek o zdjęcie zakazu wycinki niektórych drzew pomnikowych, będących w granicach miasta, z powodu ich zagrzybienia. Dotyczy to między innymi drzew na ul. Poniatowskiego. W ich miejsce, a właściwie obok nich, zgodnie z przepisami, będą posadzone nowe.

 

Nowa ulica

Nadano nazwę ulicy dochodzącej do Stefana Okrzei. Komisja Komunalna zdecydowała o wyborze Józefa Thomasa, działacza, organicznika, dzierżawcy majątku Augusta hr. Cieszkowskiego (postać przedstawiona m.in w książce „Lubonianie w Powstaniu Wielkopolskim” na str. 53 (2009); „WL” 05-2006, str. 21 – „Nieznany życiorys”; 12-2011, str. 31 lub 05-2017, str. 22. Do wyboru proponowano jeszcze nazwy: Zacisze, Henryka Kowalówki i Karola Libelta. Jak powiedział radny Jakub Bielawski, taki wybór jest zgodny z licznymi postulatami honorowania ważnych postaci lokalnych.

Uliczka na zachód od ul. Okrzei otrzymała patrona – Józefa Thomasa   fot. Piotr P. Ruszkowski

 

 

Obserwator Luboński

JN


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *