Długi weekend w Niemczech!
W sobotę 8 listopada rano z grupą naszych uczniów z klas 6 wyjechałyśmy pociągiem do Berlina. Nasze dzieci biorą udział w projekcie mającym na celu poznanie języka oraz kulturę u naszych zachodnich sąsiadów. Mimo strajku kolei niemieckiej udało nam się z pomocą różnych środków lokomocji dotrzeć do Poczdamu. Na początek dostaliśmy wózek i pieniądze na zakupy i poszliśmy zaopatrzyć się w produkty spożywcze na dwa dni – naszą i niemiecką grupę, która dojechała popołudniu. Potem opanowaliśmy kuchnie gotując pyszny obiad dla obu grup. Wspólny posiłek i zajęcia po nim były początkiem integracji młodzieży z obu krajów. Dzisiaj rocznica obalenia Muru Berlińskiego i zwiedzaliśmy Berlin. Posiłki przygotowywała młodzież niemiecka. Wieczorem wspólny wieczór gier.
Bawimy się doskonale i umacniamy nowe znajomości przy okazji doskonaląc język niemiecki.
Podobnie jak pierwsze dwa dni, kolejne upłynęły również na pracy, grach i zabawach. W mieszanych grupach niemiecko-polskich zwiedziliśmy Poczdam, gdzie dzięki bardzo ciekawej grze miejskiej poznaliśmy to miasto i jego zabytki. Codziennie pracowaliśmy nad układem tanecznym czego owocem były trzy pokazy na zakończenie pobytu. Codzienne warsztaty , wspólne posiłki przygotowywane przez uczestników, wieczory przy wspólnej zabawie sprawiły, że wyjazd ten był dla nas niesamowitą przygodą językową, kulinarną, komunikacyjną i kulturoznawczą, a zawarte przyjaźnie będziemy pielęgnować przez lata.
Małgorzata Bobrowska
Katarzyna Woroch
Ciekawe spotkania w 3a
Za nami kolejne spotkania, podczas których poznawaliśmy zawody naszych bliskich. Na początku listopada odwiedziła nas w szkole Babcia naszej koleżanki Zosi i ciekawie opowiedziała o pracy pielęgniarki. Mieliśmy okazję nie tylko posłuchać czym zajmuje się pielęgniarka w szpitalu, ale również nauczyć się jak opatrzyć skaleczenie lub założyć bandaż. Drugie spotkanie odbyło się w poniedziałek, 17 listopada. Tym razem to my wybraliśmy się w odwiedziny – do Dziadka Jasia z naszej klasy. Pracuje on w drukarni POZ-ART w Poznaniu. Zobaczyliśmy jak pracują ogromne maszyny drukarskie i czym na co dzień zajmuje się drukarz. Po pełnym wrażeń zwiedzaniu mogliśmy sami poskładać wydrukowane wcześniej różnych rozmiarów pudełka a następnie zostaliśmy ugoszczeni przepysznym ciastem upieczonym przez Mamę Jasia. Wszystkim osobom zaangażowanym w listopadowe spotkania z całego serca dziękujemy!
Uczniowie klasy 3 a.
Jesienne drzewo
Już po raz piąty uczniowie uczęszczający do naszej świetlicy, wzięli udział w konkursie organizowanym przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 4 w Luboniu pt. „Jesienne drzewo”. Z każdej szkoły biorącej udział w konkursie wyróżniono po trzy prace. Wśród laureatów Cieszkowianki znaleźli się:
Piotr Olejniczak z kl. II e
Martyna Rzepka z kl. III b
Nikola Łuczak z kl. II d
Zwycięskie prace wykonano pod opieką nauczycieli świetlicy: Anny Słonki-Moskwy, Agnieszki Grzeszkowiak oraz Katarzyny Kielas.
17 listopada o godzinie 16 w Szkole Podstawowej nr 4 w Luboniu, odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Każdy z laureatów otrzymał książkę oraz dyplom.
Serdecznie gratulujemy!
Katarzyna Kielas
Warsztaty mydlarskie
We wtorek 18 listopada uczniowie z klas 1g, 1d, 1e, 2a i 2d uczestniczyli w warsztatach mydlarskich.
Każdy mógł wykonać własnoręcznie dwa mydełka, ozdobić je i podarować najbliższym. Uczniom z klasy 2d najbardziej podobały się ozdoby, barwniki i zapachy mydełek, np. zapach gumy balonowej.
Uczniowie byli zaskoczeni jak szybko można wykonać mydełko i jak błyskawicznie zastyga gliceryna. Wszyscy byli zadowoleni z efektu końcowego.
Marta Lewandowska
Bezpieczeństwo to podstawa!
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci.
Dnia 21.11.14r. klasy I-sze miały okazję przypomnienia i utrwalenia sobie wiadomości na temat bezpieczeństwa. Goście, którzy nas odwiedzili, z dużym humorem przekazali dzieciom cenne wiadomości. Pan policjant opowiedział dzieciom także o dzikach, które można spotkać na terenie Lubonia oraz jak w takiej sytuacji powinniśmy się zachować. Gościem był również pan Pan Dariusz Fleischer- przedstawiciel Starosty Powiatowego z Poznania, który obdarował dzieci kamizelkami odblaskowymi.
Niewątpliwą atrakcją okazali się jednak pozostali goście – dwa psy policyjne ze swoimi opiekunami. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca takiego psa w policji, ale także o tym jak powinno się zareagować gdy obcy pies zaatakuje.Dziękujemy wszystkim naszym gościom, także pani st. sierżant Sylwii Stańko za przybycie i przeprowadzenie prelekcji. Działania te z pewnością kształtują pożądane zachowania wśród dzieci, a także pomagają im w radzeniu sobie w sytuacji zagrożenia.
Kinga Zdunik
III Powiatowy Konkurs Recytatorski
22 listopada w Gimnazjum nr 2 w Luboniu odbył się III Powiatowy Konkurs Recytatorski poświęcony poezji czasu wojny i okupacji.
Cieszkowiankę reprezentowały uczennice klas 6b- Martyna Michalak , 5c- Julia Jankowiak oraz 5d- Oliwia Garczyńska.
Dziewczyny pięknie recytowały przygotowane wcześniej wiersze.
Martyna Michalak zajęła w konkursie III miejsce!!!
(SERDECZNE GRATULACJE)
Wszystkim zainteresowanym sztuką recytatorsko-sceniczną przypominamy o zajęciach szkolnego teatrzyku Tere Fere, które odbywają się w każdą środę od 15.45- 16.30 w sali 119. Obecnie w czasie spotkań odbywają się próby do występu kabaretowego pt. „Atlas uczniów”, który przygotowują uczniowie klasy 5d.
Marta Krojenka