Start » Ludzie / wywiady » Lubonianka walczyła o tytuł

Lubonianka walczyła o tytuł

Wyświetlono 1 151 razy
Lubonianka Elżebieta Zapłata-Szwedziak w swoim gabinecie – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren – w Dąbrowie.

Lubonianka Elżbieta Zapłata-Szwedziak w swoim gabinecie – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren – w Dąbrowie.

 

Była radna Rady Miasta Luboń, Elżbieta Zapłata-Szwedziak, która zawodowo pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie, została nominowana do nagrody „Człowiek Roku 2014”. Kandydaturę lubonianki zgłosili rodzice uczniów i nauczyciele. Głosowanie odbywało się za pomocą SMS-ów. Przed zakończeniem etapu powiatowego, przez długi czas Elżbieta Szwedziak zajmowała w rankingu „Głosu Wielkopolski” 3. miejsce. W gronie nominowanych byli m.in.: profesor Małgorzata Wierzbicka, społecznicy Barbara Sadowska i Tomasz Sadowski, dziennikarz Tomasz Wolny, policjant Przemysław Janiak, profesor Anna Wolff-Powęska, podróżnik Arkady Paweł Fiedler czy były prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzej Byrt. Niestety, choć lubonianka zebrała blisko 1000 głosów, do awansu zabrakło jej 140 punktów (do dalszej części konkursu przeszło 3 kandydatów).

W minionym roku z powodzeniem zrealizowała inwestycję „Rozbudowa szkoły o skrzydło modułowe”. Nowa część placówki powstała w 100 dni i została przeznaczona dla sześciolatków, uczniów klas pierwszych i na potrzeby świetlicy. Dzięki temu dzieci mogły od września uczyć się w normalnych klasach. Wcześniej nikt nie chciał sfinansować rozbudowy szkoły. Jej projekt otrzymał pozytywną opinię Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Teraz z pomysłu Dąbrowy korzystają inne gminy w Polsce – pisał o kandydatce z Lubonia poznański dziennik. Elżbieta Szwedziak rozwiązała problem ciasnoty w 120-letniej szkole, którą od kilku lat kieruje, sprowadzając do Dąbrowy 3 wykonane na zamówienie moduły, które sfinansowała gmina (800 tys. zł w 4 ratach). Ponosząc dodatkowy koszt (jedynie 700 zł miesięcznie) na energią elektryczną (ogrzewanie), uzyskano w ten sposób 3 dodatkowe sale lekcyjne po ok. 45 m2 każda oraz dużą świetlicę o powierzchni ponad 50 m2. Pomysłem zainteresował się zastępca Burmistrza Lubonia Mikołaj Tomaszyk, który wizytował w tym celu szkołę w Dąbrowie.

E. Zapłata-Szwedziak startowała już w podobnym konkursie – „Kobieta Roku” – 3 lata temu. Wówczas zajęła 7. miejsce.

SAL & HS


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *