Start » Co nowego » Lubońska Petanka zaprasza na bule!

Lubońska Petanka zaprasza na bule!

Wyświetlono 398 razy

Petanque czyli gra w bule (z fr. boules) staje się w Polsce coraz bardziej popularna ze względu na proste zasady i dostępność dla każdego. Tysiące osób gra w bule rekreacyjnie i towarzysko na działkach, parkowych placach i alejkach. Grają dorośli, dzieci i młodzież, osoby starsze, a także osoby niepełnosprawne.

W Polsce działa już 37 klubów zrzeszonych w Polskiej Federacji Petanque, a w samej Wielkopolsce jest ich aż 7 (w Luboniu, Kamionkach, Lesznie, Liskowie, Mieczewie oraz 2 w Śremie).

W naszym mieście działa Lubońska Petanka, która powstała w 2013 r. z inicjatywy mieszkańców Lubonia. Klub zrzesza 22 członków, z których większość posiada licencje zawodnicze i regularnie reprezentuje Luboń na zawodach rankingowych organizowanych pod patronatem Polskiej Federacji Petanque w całym kraju.

W roku 2018 zawodniczki klubu: Karolina Fabiś i  Iwona Jeziorna zostały wicemistrzyniami Polski!  Jest to już trzeci medal MP dla Karoliny Fabiś, a drugi dla Iwony Jeziornej. Do tej pory zdobyły one medale brązowe. W tym sezonie Karolina i Iwona otrzymały powołanie do Kadry Polski Kobiet!

W ubiegłym roku męski triplet reprezentujący Lubońską Petankę wziął udział w największych na świecie międzynarodowych zawodach – Mondial Marseillaise a Petanque w Marsylii, w których wystartowało ponad 12  tysięcy zawodników.

W 2019 r. zaplanowane są w naszym mieście 3 turnieje w bule dofinansowane z Urzędu Miasta Luboń. Pierwszy z nich  – Integracyjna Majówka z bulami – odbędzie się  już 18 maja o godz. 10.00. Kolejne 2 turnieje to zawody rankingowe pod patronatem Polskiej Federacji Petanque: 11 sierpnia – Grand Prix Lubonia oraz 1 września – Mistrzostwa Lubonia. Turnieje zostaną rozegrane na lubońskim bulodromie, przy ul. Dojazdowej (na tyłach Orlika). Nowe boiska do gry w bule powstały w 2017 r. dzięki  wsparciu Urzędu Miasta.

Na lubońskim bulodromie można grać codziennie i jeżeli ktoś nie posiada kul to może je bezpłatnie wypożyczyć na miejscu. Od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych można tu spotkać trenujących członków klubu, którzy chętnie wytłumaczą zasady gry.

Bieżące informacje zamieszczane są na stronie: https://www.facebook.com/lubonskapetanka

***


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *