Start » Polityka / samorząd » Mamy burmistrza

Mamy burmistrza

Wyświetlono 892 razy

Małgorzata Machalska z listy KWW Forum Obywatelskie Luboń z ponad 50% poparciem została wybrana Burmistrzem Miasta Luboń już w pierwszej turze wyborów, jakie odbyły się 16 listopada.

Nowa Rada Miasta

21-osobowa Rada Miasta Luboń kadencji 2014-2018 (patrz: tabelka) reprezentowana będzie jedynie przez 4 komitety wyborcze spośród 8 startujących. Najwięcej 14 radnych jest z listy KWW Forum Obywatelskie Luboń (FOL), co już stanowi zdecydowaną, bezwzględną, 66,67% większość. Dodając do tego dwóch radnych z KWW Forum Mieszkańców Nowego Centrum Lubonia (FMNCL), z którym KWW FOL zawarło przedwyborcze porozumienie, to razem daje miażdżącą przewagę 76,19%. W nowej Radzie zasiądzie ponadto 3 radnych KW „Lubońska Inicjatywa Obywatelska” („LIO”), co stanowi 14,29% oraz 2 radnych KWW Mieszkańcy Lubonia (ML) – 9,52% głosów w RML, z którego to ugrupowania kandydował także na burmistrza najgroźniejszy (wg sondaży) konkurent M. Machalskiej – M. Samulczyk – dotychczasowy przewodniczący Rady Miasta.

W nowej Radzie nie będzie przedstawicieli: KWW „Daj Szansę Młodym” (12 kandydatów), w tym kandydat na burmistrza M. Adamczak, KWW Niezależni dla Powiatu (wystawiające 11 kandydatów), KWW Tadeusz Warmuz (12 ubiegających się) z kandydatem na burmistrza, a także jednoosobowy KWW Lepszy Luboń.

tabela-wybory2014

Z urzędujących radnych w nowej Radzie Miasta zasiądzie tylko 9 osób – 42,86% – a więc stanowić będą mniejszość (w tabeli na szarych polach). Wśród nich są wszyscy (5) z KWW FOL (P. Bartkowiak, D. Franek, K. Frąckowiak, P. Krzyżostaniak, P. Wolniewicz), dwóch z KW ,,LIO’’ (J. Bielawski, A. Dworaczyk) oraz 2 z KWW Mieszkańcy Lubonia (A. Okupniak i M. Samulczyk). Na kolejną kadencję nie dostali się: J. Dagoń, M. Nyćkowiak-Filusz i A. Stankowiak-Bożełko z KW „Lubońska Inicjatywa Obywatelska”, a także J. Kaczmarek, D. Walczak i E. Zapłata-Szwedziak z KWW Mieszkańcy Lubonia.

Szczegółowe wyniki wyborów przedstawimy w następnym numerze „WL”.

(I)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *