Start » Co nowego » Meble z pasją

Meble z pasją

Wyświetlono 2 689 razy
066k Meble rustyalne IfPS_portal

Pan Stanisław pomagający synowi przy wytwarzaniu mebli
fot. Paulina Sawicka

W firmie „Winkel” przy ul. Fabrycznej 3a powstają oryginalne, drewniane meble, dzieła wyobraźni Mariusza Polaka – założyciela przedsiębiorstwa, który własnoręcznie pracuje nad ich kształtem i montażem. Surowiec służący do produkcji sprzętów pochodzi z drzewa sosnowego, dębowego, olchy i jesionu z ekologicznie zarządzanych lasów. W pracy wykorzystywane są gałęzie i konary. Najczęściej niszczy się je, a w firmie pana Mariusza, to właśnie one nadają meblom naturalne i wyjątkowe kształty. Wszystkie gałęzie są ręcznie korowane, szlifowane, a elementy indywidualnie dopasowywane. Na koniec meble pokrywane są wysokiej jakości impregnatami, a każdy z nich posiada wypalony znak firmowy. Sprzęty wytwarzane są przy użyciu szlifierek ręcznych, korownika do drewna, pił ręcznych, wyrzynarek.

Wszystko zaczyna się w tartaku lub w lesie, gdzie muszę wybrać belki, gałęzie i deski, które będą pasować do moich mebli (muszą być mocno pogięte). Przywiezione drewno trzeba okorować. Następnie poszczególne części są docinane, szlifowane ręcznymi szlifierkami i składane pod konkretne zamówienia – mówi autor.

Zrealizowanie niektórych sprzętów zajmuje dzień, tych które wymagają zaprojektowania – nawet miesiąc. Jednym z bardziej skomplikowanych i czasochłonnych projektów, jakie wspomina wytwórca, był stół wiejski z dostawką dla alkoholi i kieliszków. Panu Mariuszowi trudno jest jednak określić zrealizowaną do tej pory liczbę zamówień. Jednym z największych było z pewnością zlecenie na meble dębowe, złożone przez klienta, który wkrótce postanowił dopasować do sprzętów całą architekturę wokół swojego domu. Zakupił wówczas schody z gałęzi, wiatę z bali oraz altanę. Pierwszymi dziełami lubonianina były meble ogrodowe – stoły i ławy. W tym roku dodatkowo wprowadzono do sprzedaży doniczki. Póki co, pomysłów do zrealizowania nie brakuje. Firma produkuje nie tylko meble ogrodowe, ale również płoty z gałęzi, huśtawki ogrodowe, place zabaw, altany, schody, wyposażenie restauracji, np. wiejskie stoły wykorzystywane podczas imprez okolicznościowych. Ceny są dostosowane do budżetu klienta. Wiadomo jednak, że meble dębowe są droższe od sosnowych. Najtańsze zestawy ogrodowe, 6-osobowe (stół z dwiema ławami), kosztują 700 zł.

544k Meble rustykalne 01 fPS_portal

Stół wiejski, na którym stoją ręcznie wykonane doniczki
fot. Paulina Sawicka

Meble z firmy „Winkel” są w stylu rustykalnym, propagują zwrot w stronę natury, wprowadzają sielankowy nastrój i prostotę. Rodzinna firma funkcjonuje na rynku od 4 lat. W prowadzeniu całorocznej działalności pomaga panu Mariuszowi 74-letni ojciec, Stanisław Polak, niegdyś spawacz, były luboński piłkarz, a później zawodnik Lecha Poznań, przez 7 lat grający w obronie. Marketingiem zajmuje się starszy brat pana Mariusza – Paweł z wykształcenia ekonomista. Wszyscy trzej panowie od urodzenia mieszkają w Luboniu. W codziennych trudnościach pana Mariusza wspiera żona Anna. Zajmuje się ona sprzedażą mebli, często przyjmuje klientów i jeździ na giełdę. Małżeństwo wychowuje dwie córki 15-letnią Julię i 9-letnią Sonię. Właściciel firmy 33-letni automatyk z zawodu jest samoukiem, zafascynowanym stylem rustykalnym. Kiedyś stworzył pierwszy komplet takich mebli dla siebie, spodobały się rodzinie i znajomym. Pan Mariusz zdecydował wtedy, że spróbuje swoich sił w tej dziedzinie. Obecnie stara się posiąść jak największą wiedzę na temat drewna i jest dumny z każdego wytworzonego przedmiotu. Więcej informacji na www.winkel-meble.pl.

Paulina Sawicka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *