Start » Co nowego » Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wyświetlono 571 razy
Wydarzenia organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu z
okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy
Wyklętych:
Od 25 lutego do 1 marca 2019 r. w ramach audycji „Tytuł tygodnia” na antenie Radia Poznań posłuchać będzie można fragmentów audiobooka „Pamiętnika“ Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Zdzisław Broński „Uskok” (1912–1949) od jesieni 1943 r. dowodził oddziałem partyzanckim w Obwodzie AK Lubartów, brał udział w akcji „Burza”. Po „wyzwoleniu” walczył z komunistami. Zginął otoczony w bunkrze, gdzie przez dwa lata ukrywał się przed UB. Ukrywając się, spisywał wspomnienia. Jest to źródło unikatowe, gdyż pozwala poznać motywy, jakie skłoniły żołnierzy wyklętych do pozostania w konspiracji. Ze wspomnień przebija zdumiewająca wyobraźnia społeczna i polityczna autora, który trafnie analizował zmieniającą się sytuację międzynarodową i wewnętrzną w Polsce. Audycje powstałe we współpracy z poznańskim oddziałem IPN emitowane będą codziennie o godzinie 14:15.
27 lutego 2019 r. w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie zostanie odsłonięta tablica poświęcona młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Młodzieżowe Siły Zbrojne. Uroczystości w auli szkolnej towarzyszyć będzie wykład Marcina Podemskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu pt. „Młodociani wschowscy Wyklęci – rys historyczny antykomunistycznej organizacji Młodzieżowe Siły Zbrojne”.
28 lutego w Poznaniu i 6 marca 2019 r. w Zielonej Górze odbędą się zorganizowane dla młodzieży szkolnej pokazy filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Film oparty jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939.
Do 28 lutego 2019 r. przyjmowane są zgłoszenia do konkursu „Poezja wyklęta”, który skierowany jest do młodzieży szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów szkół muzycznych. Zadaniem uczestników jest napisanie muzyki do jednego z tekstów, które pochodzą z akt spraw członków ugrupowań antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, działających na terenie województwa wielkopolskiego. Wyżej wymienione materiały znajdują się obecnie w zasobie Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu. Rozstrzygnięcie konkursu koordynowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu odbędzie się w marcu 2019 r., w okresie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zwycięskie utwory zostaną nagrane w profesjonalnym studiu i zaprezentowane szerszej publiczności.
1 marca 2019 r. o godz. 12:00 w Zielonej Górze odbędzie się pokaz filmu „Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego wraz z wykładem „Żołnierze Wyklęci i ich losy”, który wygłosi Marta Szczesiak-Ślusarek z OBEN IPN w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece im. C. Norwida przy al. Wojska Polskiego 9.
Od 1 marca 2019 r. prezentowana będzie wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945–1956”. Ekspozycja przybliża temat zupełnie zapomnianej formy oporu społecznego w postaci młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i tuż po zakończeniu II wojny światowej. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy mimo prześladowań i terroru komunistycznego nie wahali się podjąć próby oporu wobec władz komunistycznych. Wielu z nich przypłaciło to najwyższą ofiarą, inni zaś długoletnimi wyrokami więzienia. Wystawa prezentuje ogólnopolski wymiar młodzieżowego ruchu oporu oraz kontekst regionalny: biogramy czterech wielkopolskich bohaterów organizacji antykomunistycznych opracował Marcin Podemski z OBEN IPN w Poznaniu. Wystawa prezentowana będzie od 1 do 20 marca 2019 r. na Placu Wolności w Poznaniu, w dniach 22 marca–10 kwietnia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, a od 15 do 30 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy.
Cały czas odbywają się popularnonaukowe spotkania na temat Żołnierzy Wyklętych. Między innymi na zaproszenie prezesa Poznańskiego Koła Związku Niewidomych Poznań-Jeżyce Pana Jana Jankowskiego, w Szkole Podstawowej nr 73 im. Laureatów Nagrody Nobla, Tomasz Cieślak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu wygłosił wykład o Żołnierzach Wyklętych w Wielkopolsce w latach 1945-46. Prelegent przybliżył uczestnikom najważniejsze sylwetki wielkopolskich Niezłomnych, specyfikę podziemia niepodległościowego na tym terenie z uwzględnieniem sytuacji ogólnopolskiej, a także odpowiedział na nurtujące pytania. Była to też dobra okazja do zaprezentowania członkom Stowarzyszenia działań Instytutu i przybliżenia zasad udostępniania materiałów archiwalnych. 1 marca w Domu Polskim „Sanacja” w Ostrowie Wielkopolskim Tomasz Cieślak wygłosi wykład „Wokół »Pamiętnika« Zdzisława Brońskiego »Uskoka«. Konspiracja antykomunistyczna na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce w latach 1944-45”. 7 marca natomiast będą miały miejsce warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Wodziczki w Swarzędzu, w wielkopolskich szkołach trwają też zajęcia w ramach „Wizyty historyka”.
W celach edukacyjnych można wykorzystywać reportaże w reż. Jolanty Hajdasz „Prawem wilka. Żołnierze niezłomni w Wielkopolsce”. Wielkopolska i Poznań nie są białą plamą na mapie podziemia antykomunistycznego, ale w świadomości społecznej konspiracja w Wielkopolsce to ciągle jeszcze dość zapomniany temat. Cykl reportaży dokumentalnych „Prawem wilka” zrealizowany dla poznańskiego oddziału IPN i TVP 3 Poznań stara się przywrócić pamięć o losach sześciu lokalnych Żołnierzy Wyklętych.
W Oddziałowym Archiwum IPN w Poznaniu przechowywane są dokumenty dotyczące wielkopolskich Żołnierzy Wyklętych.
Aktualny stan badań nad polskim powojennym podziemiem niepodlegościowym w Wielkopolsce w latach 1945-1956 prezentuje publikacja „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945–1956”, red. Agnieszka Łuczak i Aleksandra Pietrowicz, Wydanie II, poprawione i uzupełnione, Poznań 2016.