Start » Co nowego » Święto Niepodległości z muzyką Feliksa Nowowiejskiego

Święto Niepodległości z muzyką Feliksa Nowowiejskiego

Wyświetlono 1 202 razy
foto1_marszałek_koncert_slider

fot. K. Zalewska

 

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w Koncercie Marszałkowskim, który odbędzie się 11 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu – instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego – z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Bilety na to wydarzenie będzie można kupować w kasach Teatru Wielkiego w Poznaniu od czwartku 5 listopada, za symboliczną złotówkę.

W programie Koncertu, zaproponowanym przez Teatr Wielki w Poznaniu, znalazły się utwory Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, który najbardziej owocne lata swojego życia spędził w Poznaniu. Przypomnijmy, że 28 listopada 1924 roku na scenie Opery Poznańskiej odbyła się prapremiera jego słynnej opery „Legenda Bałtyku”. Światowy rozgłos przyniosło Feliksowi Nowowiejskiemu skomponowane w roku 1903 oratorium „Quo vadis”. Monumentalne, późnoromantyczne dzieło wykonywane było niemal we wszystkich najważniejszych salach koncertowych Europy i Ameryki, podczas Koncertu Marszałkowskiego usłyszymy obszerne fragmenty tego utworu. Wystąpią: Magdalena Nowacka(Ligia), Jerzy Mechliński (św. Piotr) i Rafał Korpik (przywódca pretorianów) oraz chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Macieja Wielocha.

Podczas Koncertu Marszałkowskiego wykonany zostanie także Psalm 136 Ojczyzna op. 18, skomponowany przez Feliksa Nowowiejskiego w 1902 roku. Tekst Psalmu zaczerpnięty jest z „Psałterza Dawidów” w poetyckim przekładzie Jana Kochanowskiego.

 

Urząd Marszałkowski

Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *