Start » Wydarzenia » Szkoły Newmana

Szkoły Newmana

Wyświetlono 1 656 razy

W ub. roku Stowarzyszenie COR AD COR im. Kardynała J. H. Newmana, działające przy ul. Armii Poznań 27 w Luboniu (budynek starej SP 3), powołało do istnienia dwie szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych: Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała J. H. Newmana. Od marca br. rozpoczęto nabór do obu placówek.

Jest pragnieniem członków Stowarzyszenia – w większości będących jednocześnie rodzicami, twórcami sztuki i nauczycielami – by edukacja dzieci i młodzieży oznaczała przede wszystkim posługiwanie się piękną polszczyzną, posiadanie rzetelnej i dogłębnej wiedzy w rozumieniu wykształcenia wszechstronnego, świadomość tożsamości narodowej, ugruntowanej na silnych fundamentach wiedzy i poczucia przynależności do naszego narodu. Dalej celem jest również kształtowanie dobrego smaku artystycznego, znajomość arcydzieł sztuki muzycznej i malarskiej, a także, konieczna dziś, doskonała znajomość języków obcych.

Zatem równolegle z edukacją ogólną młodzież będzie realizować przedmioty humanistyczne w zakresie rozszerzonym, kształcić sprawność językową w klasach dwujęzycznych oraz będzie miała możliwość praktykowania nabytych umiejętności podczas projektów międzynarodowej wymiany ze szkołami o podobnych założeniach w Anglii – w Londynie, Birmingham czy Oxford. Wzorem tamtejszych placówek działalność szkół Newmana będzie wykraczać poza plan godzin szkolnych, w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie COR AD COR Centrum Kultury.

Wszystkie te koncepcje są ściśle związane z modelem szkół oratoryjnych w Anglii, które nie tylko promują kulturę wysoką w bardzo praktycznym jej wymiarze, ale jednocześnie zapewniają wychowanie nawiązujące do tradycji, przy ścisłej współpracy z rodzicami. Na terenie Wielkiej Brytanii kard. John Henry Newman, oratorianin, filozof i poeta, zainicjował sieć szkół, w których do dziś kształci się elita brytyjskiej młodzieży. Nazwa naszego Stowarzyszenia oraz jego logo nawiązują do fragmentu napisu zamieszczonego na godle kardynalskim Newmana: „Serce mówi do serca” („Cor ad cor loquitur”). Wpisując się w bogatą i wypracowaną przez niemal dwa wieki tradycję szkolnictwa oratoryjnego, Stowarzyszenie COR AD COR pragnie zaszczepić ją na poznańskim i lubońskim gruncie, wychodząc naprzeciw młodzieży i ich rodzicom, poszukującym dobrej i wszechstronnej edukacji, a także praktycznej integracji procesów dydaktycznych z patriotyzmem, wiarą i sztuką.

Rok szkolny 2014-2015 otworzy nowy etap działalności Stowarzyszenia, będącego organem prowadzącym Szkoły Newmana, związany ze ścisłą współpracą z Wydziałami Historii, Polonistyki i Anglistyki poznańskiego Uniwersytetu, by jakość prowadzonych przez szkoły zajęć obowiązkowych i fakultatywnych była efektywna.

Strona www: szkolynewmana.pl

Anna Freytag-Kowalczyk

 

Szkoły Newmana logo

Szkoły Newmana logo

W bez mała 110-letnim budynku starej szkoły lubońskiej rozpoczęto nabór do nowych szkół – Gimnazjum i LO im. Kard. J.H. Newmana

W bez mała 110-letnim budynku starej szkoły lubońskiej rozpoczęto nabór do nowych szkół – Gimnazjum i LO im. Kard. J.H. Newmana

Odremontowana klatka schodowa i schody

Odremontowana klatka schodowa i schody

Jedna z odremontowanych sal lekcyjnych z nowym wyposażeniem

Jedna z odremontowanych sal lekcyjnych z nowym wyposażeniem

opublikowano „Wieści Lubońskie” marzec-2014


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *