Start » Co nowego » Co robić gdy stłucze się termometr rtęciowy?

Co robić gdy stłucze się termometr rtęciowy?

Wyświetlono 20 356 razy

W przypadku stłuczenia termometru i rozlania rtęci należy zabezpieczyć miejsce przed dziećmi i zwierzętami domowymi, aby uniknąć rozniesienia pozostałości rtęci i bezzwłocznie ją zebrać. Wszystkie resztki termometru należy umieścić w szklanym słoiku z wodą, który należy zakręcić. Rtęć jest pierwiastkiem metalicznym, która w temperaturze pokojowej nieustannie paruje, a bezwonne pary są jej najgroźniejszą postacią. Zaniedbanie jej uprzątnięcia naraża osoby przebywające w pomieszczeniu na długotrwałe wdychanie toksycznych oparów. Zatrucie może powodować kumulowanie w organizmie, trwałe uszkodzenia mózgu, układu sercowo-naczyniowego i nerek.

  1. Do rozpuszczenia rtęci nie wolno używać domowych środków czystości zawierających m.in. chlor (mogą zareagować gwałtownie z rtęcią, tworząc trujący gaz).
  2. Nie możemy zbierać „kuleczek” rtęci miotłą lub pędzlem, ponieważ powoduje to rozbijanie kulek na mniejsze drobiny o większym rozproszeniu, które szybciej parują.
  3. Nie używać do zbierania rozlanej rtęci odkurzacza! Nawet po opróżnieniu w urządzeniu zostaną drobiny, które przy każdym włączeniu urządzenia będą emitować do otoczenia toksyczne opary stwarzające ryzyko zatrucia.
  4. Pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać rtęci do śmietnika, spuszczać w ubikacji lub wylewać do zlewu! Substancja ta jest toksyczna dla środowiska nawet w małych ilościach. Za wyrzucenie takiego termometru do śmieci lub porzucenie go na łonie natury grozi kara grzywny do 5000 złotych!
Po zebraniu wszystkich kuleczek należy umyć dokładnie ręce, a słoik z zebraną rtęcią dostarczyć do PSZOK bezpłatnie (Kom-Lub, ul. Niepodległości 11 w Luboniu) od wtorku do piątku w godz. 14:00-18:00 i soboty 8:00-14:00. W tym miejscu można również zostawiać nieuszkodzone termometry rtęciowe i przeterminowane leki.

Jeśli nie udało się zebrać wszystkich kuleczek z rozbitego termometru, należy w tym miejscu obficie wysypać siarkę ogrodniczą (do kupienia za kilka zł w sklepach ogrodniczych), która zneutralizuje toksyczny metal zmieniając kolor na czerwony lub czarny. Ważne jest dokładne wietrzenie pomieszczenia.

Jeśli posiadasz termometr rtęciowy w domu, dla bezpieczeństwa swojego oraz bliskich zrezygnuj z jego stosowania. Sugerujemy wymianę wszystkich termometrów rtęciowych na nowoczesne i bezpieczne termometry elektroniczne lub wskaźnikowe.
KK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *