Start » Slider » Wojewódzkie uroczystości 11 listopada

Wojewódzkie uroczystości 11 listopada

Wyświetlono 1 583 razy

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek zaprasza wszystkich Wielkopolan na wojewódzkie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada od godziny 10:30 na poznańskim Placu Wolności grupy rekonstrukcyjne demonstrować będą uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie XX-wiecznych formacji wojskowych. Uczestnicy święta będą mieli okazję zakosztować historii wojskowości od kuchni – i to jak najbardziej dosłownie! Historia wojska to nie tylko sprzęt z pierwszej linii walk, ale również całe zaplecze utrzymujące żołnierzy. Na placu staną więc nadal sprawne kuchnie polowe, z których najstarsza – Polska Kuchnia Polowa wyprodukowana została w 1937 roku przez „Lubelską Wytwórnię Samolotów”. Kuchnia ta wymagała zaprzęgu parokonnego, posiada 4 kotły i jednorazowo może wydać 230 porcji posiłków.

Po wciągnięciu na maszt flagi o godzinie 11:00 wojewoda wielkopolski jako działonowy wraz z przedstawicielami grupy rekonstrukcji historycznej 7DAK odda strzał z zabytkowej armaty „Prawosławnej” wz. 02/26, która towarzyszy poznańskim obchodom Święta Niepodległości już od kilku lat. Wystrzał poprzedzi defiladę pododdziałów, odebraną przez oficjalne delegacje i gości uroczystości.

Tradycyjnie Wielkopolanie zostaną zaproszeni też do udziału w pokazach historycznych.
W tym roku związane są one z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie z okazji 70. rocznicy walk o Monte Cassino, w Normandii i pod Arnhem. Z tej okazji po Placu Wolności przejadą m.in. Chevrolet of Canada C60 z roku 1942 oraz Daimler Dingo MK III.

W ramach uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości o godzinie 9:00 w Farze Poznańskiej odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.

plakat_11-listopada


Komentarze (1)

  1. POLAK pisze:

    Chcę zwrócić uwagę na wygląd naszych biało-czerwonych flag wyeksponowanych na budynkach-było ich mało i kiepsko wyglądały. Widać było flagi pomięte,nawet brudne i najczęściej oplątane na drzewcu.To nie tak,powinno być!!!O naszą flagę-symbol naszej wolności trzeba dbać jak o najcenniejszą rzecz,traktować z szacunkiem.Moja tzw.DOBRA FLAGA -nie oplątuje się i zawsze super wygląda w każdych warunkach i powiewa odważnie na moim domu .Potrzebny jest też uchwyt flagowy z zabezpieczeniem,aby jej nie wywiało-są różne uchwyty flagowe np.naścienny lub uchwyt balustradowy- nie trzeba nawet wiercić,żeby zamocować.Na YouTube i Pogotowiu Flagowym można zobaczyć jak DOBRA FLAGA dzielnie pracuje ,wręcz walczy w trudnych warunkach i zawsze zwycięża-to prawdziwy symbol .Nasza flaga jest bezpartyjna,łączy nas ponad podziałami,więc pokażmy swoje barwy POLACY!!WYWIEŚMY FLAGI!-wkrótce DZIEŃ FLAGI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *