Start » Co nowego » Zaproszenie na wystawę do SP 5

Zaproszenie na wystawę do SP 5

Wyświetlono 362 razy

Szkoła Podstawowa nr 5 serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Lubonia na wystawę „Przetrwanie w Sarajewie”.
Będzie ona dostępna do 21.05 w holu szkoły. Ekspozycja jest wypożyczona specjalnie dla SP5 z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

Przedstawia ona historię oblężonego miasta. Podczas wojny w Bośni (1992-1995) społeczność żydowska Sarajewa nie opowiedziała się po żadnej stronie konfliktu. Uruchomiła za to pomoc humanitarną. Do jej działań dołączyli chorwaccy i serbscy przyjaciele innych wyznań. Nacjonaliści, politycy ze wszystkich tych grup etnicznych przekonywali wtedy, że nie mogą one współistnieć, ale grupa ludzi w oblężonej bośniackiej stolicy nie przyjęła tego do wiadomości.

O tej ponadnarodowej współpracy opowiada wystawa fundacji Centropa „Przetrwanie w Sarajewie”. Dowiemy się z niej o współdziałaniu ludności cywilnej podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. Punktem wyjścia do ukazania przeżyć mieszkańców okupowanego Sarajewa, stała się historia organizacji La Benevolencja. Kiedy w 1992 roku wojna ogarnęła miasto, niewielka grupa ludzi zamieniła lokalną synagogę w siedzibę agencji pomocy humanitarnej. Wszyscy pracowali ramię w ramię, dystrybuując jedzenie, lekarstwa oraz przynosząc nadzieję potrzebującym.

Zapraszamy!
SP5


Więcej artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *