Start » Komunikaty » Akcja społeczna: zapal znicz pamięci

Akcja społeczna: zapal znicz pamięci

Wyświetlono 774 razy

Z początkiem października tego roku ruszyła 6. odsłona akcji społecznej ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI, czyli lekcja historii w terenie, jak podaje Radio Merkury. Na jego antenie oraz w czterech innych rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia – w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi i Katowicach pielęgnowana jest pamięć o regionalnych bohaterach II Wojny Światowej z terenów wcielonych do III Rzeszy.

„To jest ciągle historia, która się nie przebiła do pamięci zbiorowej, jesienią 1939 roku Niemcy zamordowali na ziemiach wcielonych do III Rzeszy około 40 tysięcy przedstawicieli polskich elit, naziści nie chcieli dopuścić, by ludzie ci włączyli się do ruchu oporu” – mówi Agnieszka Łuczak z Biura Edukacji Publicznej IPN-u, współorganizatora akcji.

Od pierwszej edycji akcji patronuje Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. „Jestem związany z tą akcją od samego początku, bo cenię jej społeczną misję. To piękne, że coraz więcej ludzi, poprzez symboliczne zapalenie znicza włącza się w pielęgnowanie pamięci ofiar, które w Kraju Warty, ale nie tylko, pochłonął hitlerowski totalitaryzm”, mówi Marszałek.

Finał akcji „Zapal znicz pamięci” zaplanowany jest na niedzielne południe 26 października. Więcej informacji o akcji i jej tegorocznych bohaterach m.in. na www.radiomerkury.pl. Załączamy plakat promujący akcję.

Urząd Marszałkowski
Województwa Wielkopolskiego

Znicz2014T_pamiec_140904


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *