Start » Co nowego » Droga krzyżowa w byłym obozie hitlerowskim

Droga krzyżowa w byłym obozie hitlerowskim

Wyświetlono 1 960 razy
DSC_0886_slider

Stacja drogi krzyżowej przy obozowym basenie przeciwpożarowym.
fot. Rafał Wojtyniak

W pochmurne sobotnie popołudnie 14 marca, w byłym obozie hitlerowskim w Żabikowie odbyła się droga krzyżowa. Uczestnicy przemierzali teren obozu zatrzymując się w różnych miejscach. Na czele był niesiony duży krzyż przez księży, szafarzy, ministrantów, siostry zakonne, przedstawicieli Urzędu Miasta, straż pożarną i młodzież.

Oprócz biblijnych rozważań odczytywano również wspomnienia byłych więźniów obozu oraz innych świadków wydarzeń tamtych lat (Aleksandra Markwitz-Bielerzewska, Jean Majerus z Luksemburga, Franciszek Banasiewicz, Bolesław Kazimierz Dembiński, Czesław Janicki, Stanisław Sternal, Czesław Konieczny, Irena Tarnowska, Joanna Skrzypińska, Zbigniew Siąkowski, Janina Czerwińska, Gertruda Leńska, Józefa Kaczmarek, Janina Rybakowa, Stefan Makne, Franciszek Owczarczak, sędzia Gerhard Wiebeck, Jan Dachtera, Wojciech Tuliszka) – na podstawie świadectw z książki „Żabikowo. Archeologia miejsca pamięci. 2008” oprac. A. Ziółkowska.

Pod koniec zabrała głos pani Alina – świadek mordowania więźniów na cmentarzu żabikowskim.

Pomysłodawcą drogi krzyżowej w obozie jest nieżyjący już kościelny Roman Krzyżostaniak, który za tamtych czasów pracował u niemieckiego piekarza a do obozu dowoził pieczywo.

 

Rafał Wojtyniak

 

Tekst drogi krzyżowej wraz ze świadectwem więźniów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *