Start » Sól w oku / listy » Efekt przepełnionych szkół

Efekt przepełnionych szkół

Wyświetlono 618 razy

Czas, w którym odbywają się lekcje w lubońskich szkołach wydłuża się, co jest efektem wzrostu liczby oddziałów klasowych. Dzieje się tak, ponieważ z roku na rok rośnie liczba dzieci w wieku szkolnym, a budynki szkolne nie są z gumy. Samorząd przegapił czas, kiedy należało podejmować decyzje o budowie dwóch nowych placówek i rozbudowie Jedynki.

Obecnie najwcześniej lekcje zaczynają się w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie zerówki chodzą na dwie pięciogodzinne zmiany między godz. 7 a 17. Pozostałe lekcje w tej szkole zaczynają się o 8, a kończą najpóźniej o 17.05.

Najpóźniej ze szkoły wracają uczniowie SP 2, bo dopiero o 17.25 (od października do marca o tej porze jest już ciemno), jednak, co jest godne uwagi, zerówki w tej szkole chodzą tylko na ranną zmianę 8.15-13.15. W Trójce jest trochę lepiej, ponieważ lekcje trwają od 8 do 16, ale zerówki działają na dwie zmiany w godz. 8-17. Czwórka prowadzi zajęcia w godzinach 8-17.

Większość rodziców krytykuje popołudniowe zmiany i lekcje do późna, wprowadzone już w klasach pierwszych. Niektórzy zapowiadają nawet przeniesienie dzieci do szkół w innym mieście. W przypadku, gdy oboje opiekunowie pracują, dziecko od godz. 7.30 przebywa w świetlicy, a kończy lekcje dopiero o 17.25 – jest to dla ucznia zbyt obciążające.

W Gimnazjum nr 1 pierwsza lekcja rozpoczyna się już o 7.10, a ostatnia kończy się o 16.35. W G 2 zajęcia trwają od 7.05 do 17.

Nie tylko w Luboniu liczba dzieci rośnie. W Dąbrowie, gdzie dyrektorem szkoły jest lubońska radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak, rodzice przekonali samorząd do zainwestowania w tymczasowe rozwiązanie. Powstaje tam skrzydło szkoły wykonane z kontenerów, które wyglądają bardzo estetycznie i kolorowo. W tej tzw. „zagrodzie” będzie miejsce na klasy, świetlicę i sanitariaty. Może i w naszym mieście trzeba będzie postawić takie pawilony.

KK


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *