Start » Co nowego » Krzyż w Fabianowie – symbol wiary

Krzyż w Fabianowie – symbol wiary

Wyświetlono 1 868 razy

We wtorek 12 kwietnia na Fabianowie została odprawiona droga krzyżowa. Termin nietypowy, bo już poza okresem Wielkiego Postu ale podyktowany 10 rocznicą przeniesienia krzyża stojącego niegdyś u zbiegu ulicy Fabianowo i Głogowskiej. Normalnie nie byłoby powodu wspominać takiego wydarzenia w sposób uroczysty, gdyby nie to, że z krzyżem wiąże się pewna historia.

Przy ul. Głogowskiej stał nieprzerwanie od 170 lat. W czasie II Wojny Światowej właściciel kuźni oraz gruntu na którym stał krzyż – Antoni Wojewoda oraz jego pracownicy – Stefan Janiszewski i Ludwik Bazanek, nie usłuchali hitlerowskiego okupanta i nie usunęli krzyża, w ten sposób narażając lub oddając swoje życie. Antoni Wojewoda (sołtys Fabianowa) zginął w Forcie VII w 1942 roku.. Nie wiadomo gdzie został pochowany Stefan Janiszewski. Ludwik Bazanek jako jedyny uczestniczył w przeniesieniu krzyża w 2006 roku (aktualnie nie żyje). Można było doświadczyć jak wielką czcią darzył ten symbol wiary.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Ludwik Bazanek pochylający się nad krzyżem podczas przeniesienia w 2006 roku.
fot. Rafał Wojtyniak

Ze względu na planowaną modernizację ul. Głogowskiej, krzyż stojący przez 170 lat na posesji nr 366 został przeniesiony w 2006 roku na nowe miejsce – ul. Sycowską 4, gdzie stoi do dziś.

Podobnie jak 10 lat temu, mieszkańcy Fabianowa na swoich płotach i bramach przygotowali stacje drogi krzyżowej, przy których zatrzymywali się wszyscy zebrani aby wysłuchać rozważań i wspomnień.

Rafał Wojtyniak

 

Załączamy fotografie z 2006 i 2016 roku oraz tekst rozważań drogi krzyżowej.

 


 

FABIANOWO 2006


 

FABIANOWO 2016


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *