Co jakiś czas trafiają do redakcji monety, które przy różnych okazjach znajdowane są na terenie Lubonia
W stosunkowo dobrym stanie została znaleziona na terenie Zakładów Chemicznych w pobliżu obecnego budynku „Bocheme” od strony południowej (dawna dyrekcja) moneta pruska 2-fenigowa z 1869 r. Bilon ten miał wartość 1/180 część talara. Znaleziony egzemplarz był wykorzystywany najprawdopodobniej jako ozdoba. Mając wykuty w górnej części otwór, był wisiorkiem, kolczykiem lub ich częścią. Noszony prawdopodobnie przez luboniankę przełomu XIX i XX wieku, możliwe, że w czasie budowy fabryki ok. 1910 r.
Przy okazji przypomnijmy część systemu monetarnego stosowanego na naszym terenie w czasie zaboru pruskiego. Podstawową monetą niemiecką o dużej wartości był srebrny talar. Nazwa jego Thaler jest skróconą formą Joachimsthaler Gulden. Pochodzi od nazwy miejscowości w Czechach – Joachimsthal (Jachymów), gdzie w 1519 roku zaczęto bić pierwsze srebrne monety i oznacza po niemiecku: dolinę, czy kotlinę Joachima. Ciekawostką jest też to, że od talara pośrednio pochodzi m.in. współczesna nazwa dolar. W Prusach począwszy od połowy XVIII wieku system monetarny oparty był na talarze dzielącym się na grosze. Te z kolei można było przeliczać na monety o jeszcze niższych wartościach – fenigi. Do 1821 roku 1 talar wart był 24 grosze (tzw. dobry grosz) znaleziony w Żabikowie w 2010 r. Każdy grosz zaś miał wartość 12 fenigów, więc talar = 288 fenigów. Po 1821 r. talar miał wartość 30 srebrnych groszy i 360 miedzianych fenigów. W obiegu były oprócz pokazanej 2-fenigówki znalezionej na terenie dzisiejszej Luveny, jeszcze monety 1-fenigowe (1/360 talara), 3 (1/120 talara) i 4 fenigi (1/90 część talara). Pod koniec XIX wieku talar został w obiegu wyparty przez markę niemiecką.
PPR
Zapraszamy wszystkie środowiska historyków, „poszukiwaczy skarbów”, prywatnych znalazców lub kolekcjonerów do dzielenia się podobnymi znaleziskami z Lubonia. Z pewnością wzbogaci to naszą lokalną historię.