Start » Co nowego » Monety obiegowe XIII i XIX wieku

Monety obiegowe XIII i XIX wieku

Wyświetlono 5 008 razy
Dwufenigowa miedziana moneta obiegowa o średnicy 20,5 mm, grubość 1,25 mm, z wybitym małym otworem, znaleziona na terenie Zakładów Chemicznych, stanowiła swoisty talizman – wisiorek lub jego część. Na awersie napis: 180 EINEN THALER oraz herb państwa pruskiego. Na rewersie: SCHEIDEN MÜNZE 2 PFENNINGE 1869 A.    fot. Piotr P. Ruszkowski

Dwufenigowa miedziana moneta obiegowa o średnicy 20,5 mm, grubość 1,25 mm, z wybitym małym otworem, znaleziona na terenie Zakładów Chemicznych, stanowiła swoisty talizman – wisiorek lub jego część. Na awersie napis: 180 EINEN THALER oraz herb państwa pruskiego. Na rewersie: SCHEIDEN MÜNZE 2 PFENNINGE 1869 A. fot. Piotr P. Ruszkowski

005k 2 fenigi ZCh 18 fPPR

Co jakiś czas trafiają do redakcji monety, które przy różnych okazjach znajdowane są na terenie Lubonia

W stosunkowo dobrym stanie została znaleziona na terenie Zakładów Chemicznych w pobliżu obecnego budynku „Bocheme” od strony południowej (dawna dyrekcja) moneta pruska 2-fenigowa z 1869 r. Bilon ten miał wartość 1/180 część talara. Znaleziony egzemplarz był wykorzystywany najprawdopodobniej jako ozdoba. Mając wykuty w górnej części otwór, był wisiorkiem, kolczykiem lub ich częścią. Noszony prawdopodobnie przez luboniankę przełomu XIX i XX wieku, możliwe, że w czasie budowy fabryki ok. 1910 r.
Przy okazji przypomnijmy część systemu monetarnego stosowanego na naszym terenie w czasie zaboru pruskiego. Podstawową monetą niemiecką o dużej wartości był srebrny talar. Nazwa jego Thaler jest skróconą formą Joachimsthaler Gulden. Pochodzi od nazwy miejscowości w Czechach – Joachimsthal (Jachymów), gdzie w 1519 roku zaczęto bić pierwsze srebrne monety i oznacza po niemiecku: dolinę, czy kotlinę Joachima. Ciekawostką jest też to, że od talara pośrednio pochodzi m.in. współczesna nazwa dolar. W Prusach począwszy od połowy XVIII wieku system monetarny oparty był na talarze dzielącym się na grosze. Te z kolei można było przeliczać na monety o jeszcze niższych wartościach – fenigi. Do 1821 roku 1 talar wart był 24 grosze (tzw. dobry grosz) znaleziony w Żabikowie w 2010 r. Każdy grosz zaś miał wartość 12 fenigów, więc talar = 288 fenigów. Po 1821 r. talar miał wartość 30 srebrnych groszy i 360 miedzianych fenigów. W obiegu były oprócz pokazanej 2-fenigówki znalezionej na terenie dzisiejszej Luveny, jeszcze monety 1-fenigowe (1/360 talara), 3 (1/120 talara) i 4 fenigi (1/90 część talara). Pod koniec XIX wieku talar został w obiegu wyparty przez markę niemiecką.
PPR

006k 24 einen thaler 08 fPPR 007k 24 einen thaler 04 fPPR

Zapraszamy wszystkie środowiska historyków, „poszukiwaczy skarbów”, prywatnych znalazców lub kolekcjonerów do dzielenia się podobnymi znaleziskami z Lubonia. Z pewnością wzbogaci to naszą lokalną historię.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *