Ks. bp Damian Bryl koncelebrował uroczystą, dziękczynną mszę św., m.in. z księżmi proboszczami lubońskich parafii: kan. Bernardem Cegłą, kan. Karolem Biniasiem i Pawłem Dąbrowskim w hołdzie wielkiemu Polakowi – papieżowi Janowi Pawłowi II w dniu jego kanonizacji w niedzielę, 27 kwietnia, w kościele jego imienia przy ul. Źródlanej. Inicjatorem nabożeństwa było Stowarzyszenie „Solidarni w Prawdzie i Miłosierdziu”.
Na początku uświetniający swoim występem uroczystość chór męski Kompania Druha Stuligrosza pod batutą Andrzeja Niedziałkowskiego zaśpiewał „Gaude Mater Polonia” (wśród wykonawców był lubonianin Rajmund Krusinski). Duchowieństwo weszło do kościoła w uroczystej procesji. Ks. proboszcz Paweł Dąbrowski zaznaczył, iż bp Damian Bryl jest pierwszym hierarchą kościelnym przebywającym oficjalnie w młodej, lubońskiej parafii. Powitał gości, którymi byli: prezes Stowarzyszenia „Solidarni w Prawdzie i Miłosierdziu” – Jolanta Korcz, założyciel tego stowarzyszenia – Edmund Kostrzewski, poseł na Sejm RP – Tadeusz Dziuba, burmistrz Dariusz Szmyt, wiceburmistrzowie: Mikołaj Tomaszyk, Rafał Marek, przewodniczący Rady Miasta Luboń – Marek Samulczyk, radni miejscy i powiatowi.
Ks. bp Damian Bryl wskazał na szczególny czas tej mszy św. (Niedziela Miłosierdzia Bożego). W swojej homilii najwięcej czasu poświęcił św. Janowi Pawłowi II. Wyraził radość z jego orędownictwa w niebie i zachęcał, żeby lubońska świątynia pw. św. Jana Pawła II była przepełniona żarliwą modlitwą za wstawiennictwem świętego. Hierarcha uwypuklił aspekt pamięci i szacunku dla historii, która tworzy naszą tożsamość. Abyśmy się nie pogubili w tym, kim jesteśmy, potrzebujemy pamiętać o tych, którzy naszą historię i nasze życie mocno tworzyli i mieli wpływ na to, kim dzisiaj jesteśmy. Biskup skupił się też na świętości – pięknym życiu człowieka zawierzonemu Bogu. Trzecim aspektem jego rozważań było dziedzictwo, o którym Jan Paweł II mówił, że należy je objąć, pięknie podjąć i rozwijać.
Podczas mszy św. bp Damian Bryl odmówił m.in. Litanię za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i poświęcił obraz Miłosierdzia Bożego dla lubońskiej świątyni. Odczytał dekret ks. abpa Stanisława Gądeckiego, na mocy którego, w oparciu o kanon 515, paragraf 2 Kodeksu Prawa kanonicznego z dniem 27 kwietnia parafia błogosławionego Jana Pawła II zmieniła wezwanie na: świętego Jana Pawła II. Wierni zareagowali na to entuzjastycznie oklaskami.
Proboszcz ks. Paweł Dąbrowski podziękował biskupowi Damianowi Brylowi za odprawienie mszy św. Poinformował, że parafianie modlą się w kościele przy ul. Źródlanej Nowenną do św. Jana Pawła II i bardzo wielu otrzymało łaski, o które prosiło. Biskupowi wręczono kwiaty. Hierarcha udzielił zebranym błogosławieństwa. Ostatnim spośród pięciu utworem wykonanym przez chór był „Hymn do Boga” Ludwika van Beethovena. Zgromadzeni odśpiewali ulubioną pieśń Papieża – „Barkę”. Odbyła się adoracja relikwii św. Jana Pawła II przez ich ucałowanie. Ministranci rozdawali obrazki upamiętniające tę mszę św.
U organizatorów
Niedziela Miłosierdzia Bożego była świętem patronalnym Stowarzyszenia „Solidarni w Prawdzie i Miłosierdziu”. W spotkaniu, które odbyło się w „Villi Montana” przy ul. Poniatowskiego uczestniczyli m.in.: poseł Tadeusz Dziuba, członkowie Zarządu Okręgu PiS w Poznaniu – Magdalena Kodym-Sulanowska, Jan Sulanowski, księża proboszczowie: Paweł Dąbrowski i Karol Biniaś, burmistrz Dariusz Szmyt, wiceburmistrz Mikołaj Tomaszyk oraz przewodniczący Rady Miasta – Marek Samulczyk. Podczas uroczystości zebrani skonsumowali tort, na którym był wizerunek św. Jana Pawła II.
Robert Wrzesiński
Stowarzyszenie „Solidarni w Prawdzie i Miłosierdziu” składa podziękowania Biskupowi Damianowi Brylowi za odprawienie mszy św. oraz Księdzu Pawłowi Dąbrowskiemu, pozostałym Proboszczom i Duchownym za udział w nabożeństwie.
opublikowano „Wieści Lubońskie” maj-2014