Start » Co nowego » Nowy tom „Kroniki Miasta Poznania” – spotkanie promocyjne

Nowy tom „Kroniki Miasta Poznania” – spotkanie promocyjne

Wyświetlono 442 razy

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza na spotkanie promocyjne, podczas którego zaprezentujemy nowy tom kwartalnika „Kronika Miasta Poznania – Szlachta w mieście” (1/2018). Spotkanie odbędzie się w środę 16 maja 2018 roku o godz. 17.00 w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk (Stary Rynek 78/79). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Dla uczestników przygotowaliśmy egzemplarze w cenie promocyjnej.

Na kartach pierwszego w tym roku tomu „Kroniki Miasta Poznania”, którego redaktorem prowadzącym jest profesor Tomasz Jurek, autorzy przyglądają się poznańskiej szlachcie na przestrzeni wieków. Średniowieczna i staropolska szlachta to warstwa na wskroś rustykalna, związana z wiejskim środowiskiem, wiejską gospodarką i wiejskim stylem życia. Już na poziomie samych pojęć szlachta i miasto rysują się jako antytezy. Szlachcic w mieście wydaje się więc figurą zgoła niestosowną i niepotrzebną. Naturalna była też niechęć szlachecka do miasta i mieszczan, odwzajemniana zresztą przez tych ostatnich. Z jednej strony mamy kultywujących rycerski etos wojowników, ludzi miecza, wierzących w wagę cnót wynikających z dobrego urodzenia, z drugiej zaś – zarabiających własnym przemysłem i sprytem kupców i rzemieślników, doceniających wartość pokoju i spokoju. A jednak szlachta w życiu miasta, i to również tak dużego jak Poznań, była stale obecna. W najnowszej „szlacheckiej” KMP staramy się tego dowieść.

„Kronika Miasta Poznania”, która ukazuje się od 1923 roku, w fascynujący sposób opowiada o przeszłości naszego miasta: zaprasza czytelników do wędrówek po poznańskich dzielnicach, przypomina postacie, które wypełniały je życiem, przywołuje wydarzenia kształtujące i zmieniające oblicze miasta. Daje również badaczom przestrzeń do dyskusji, z której wyłania się wielokontekstowy obraz Poznania.


Więcej artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *