Start » Co nowego » O sztuce współcierpienia – koncert wielkopostny w Mosinie

O sztuce współcierpienia – koncert wielkopostny w Mosinie

Wyświetlono 1 191 razy
koncert_sonantes1_portal

Koncert u Dominikanów w Poznaniu (21 marca)

Już 28 marca o godz. 19 w kościele pw. Świętego Mikołaja w Mosinie odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki pasyjnej.

Wielkopostną refleksję uświetnią utwory oparte na jednej z najpiękniejszych sekwencji w dziejach historii muzyki. Stabat Mater G. B. Pergolesiego oraz Andrzeja Koszewskiego wykona Żeński Chór Sonantes” Uniwersytetu Ekonomicznego oraz solistki Anna Budzyńska i Małgorzata Woltmann-Żebrowska z towarzyszeniem Zespołu Kameralistów.

Tytuł koncertu – Stabat mater dolorosa – jest nawiązaniem do średniowiecznej sekwencji, której przedmiotem jest cierpienie Matki Boskiej po krzyżem. Ekspresyjna siła Stabat Mater wynika z głęboko ludzkiego przesłania: jest to próba spojrzenia na śmierć Boga z perspektywy Matki cierpiącej po stracie jedynego dziecka. Motyw piety stał się kanwą wielu muzycznych opracowań. Dwa z nich – nasycone ekspresywną zmysłowością dzieło barokowego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz współczesną kompozycję niedawno zmarłego poznańskiego twórcy Andrzeja Koszewskiego – będzie można usłyszeć w czasie sobotniego koncertu w wykonaniu poznańskich muzyków.

koncert_sonantes2_portal

Koncert u Dominikanów w Poznaniu (21 marca)

Muzykę uzupełnią wiersze polskich poetów w recytacji Jana Janusza Tycnera. „Tradycja kolędowania oraz muzyka związana z obchodami świąt Bożego Narodzenia jest słuchaczom dobrze znana. Chcemy zapoznać publiczność z pięknem twórczości pasyjnej, a jednocześnie udowodnić, że głęboka w sens muzyka klasyczna sprzyja wielkopostnej refleksji, pozwala na chwilę oddechu i zatrzymania się nad tajemnicą męki pańskiej” – mówi Hanna Malicka, dyrygentka chóru Sonantes.

koncert_sonantes3_portal

Koncert u Dominikanów w Poznaniu (21 marca)

Artyści, którzy wystąpią w czasie sobotniego koncertu to uznani muzycy poznańskiej sceny muzyki poważnej. W skład Zespołu Kameralistów Poznańskich wchodzą instrumentaliści orkiestry barokowej Academia dell’Arcadia oraz innych poznańskich orkiestr kameralnych. Chór Żeński Sonantes działający pod patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu został założony w 1971 r. przez prof. Krystynę Domańską. Od 2004 r. chór prowadzi Hanna Malicka. Zespół posiada w swoim repertuarze muzykę sakralną i świecką wszystkich epok oraz utwory ludowe i rozrywkowe. Chór Sonantes jest laureatem wielu prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych.

Organizatorem koncertu jest Mosiński Ośrodek Kultury oraz Parafia pw. Świętego Mikołaja w Mosinie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło poznańskie Radio Emaus.

Więcej informacji na w Internecie:

www.facebook.com/events/1413540372282219

www.facebook.com/Sonantes

soundcloud.com/sonantes/stabat-mater-cz1

Plakat_koncert_sonantes_portal

Plakat

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *