Start » Co nowego » Pionierskie osiedle pasywne

Pionierskie osiedle pasywne

Wyświetlono 1 884 razy

Z początkiem maja, tuż przy granicy naszego miasta z Poznaniem, na Kotowie, rozpoczęto budowę pierwszego w Polsce osiedla domów pasywnych o nazwie PASSIVIA. Inwestorem tego przedsięwzięcia jest należąca do mieszkańca Lubonia firma deweloperska NEO-BUD z ul. Wschodniej 23 A/65 (sąsiedztwo „Wieści Lubońskich”), natomiast osiedle zaprojektował arch. Tomasz Mielczyński z poznańskiej firmy BUILDgreen Design, której współwłaścicielem jest lubonianin Łukasz Stachowiak.

Domy pasywne, będące najnowszą generacją budynków energooszczędnych, coraz szybciej zyskują uznanie na całym świecie. Szacuje się, że dotychczas zbudowano ich ponad 45 tysięcy. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie, aby do końca 2020 r. wszystkie nowo powstające domy były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Budynek pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/m2. Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania 1 m2 mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 2,3 kg węgla, bądź 1,7 m3 gazu ziemnego, czy też 1,5 l oleju opałowego. Innymi słowy, zapotrzebowanie na energię w budynkach pasywnych jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych. Na ogrzanie takiego domu wystarczy 500 zł rocznie.

Powstające przy ul. Kotowo 42 (300 m od granic Lubonia), na działce o powierzchni 2 700 m2 osiedle PASSIVIA, to sześć domów w zabudowie bliźniaczej – 12 mieszkań („Paweł i Gaweł” – góra i dół) o powierzchni 65 m2 każde, z możliwością połączenia dwóch mieszkań w dom jednorodzinny (130 m2). Do każdego mieszkania należy ogródek o powierzchni ok. 100 m2 i miejsca parkingowe. Na ogrodzonym terenie osiedla przewidziano infrastrukturę drogową z oświetleniem. Należy podkreślić, że domy budowane są z materiałów ekologicznych takich, jak silka czy izolacje z włókna drzewnego. Okna z potrójną szybą będą osadzone w ocieplanych ramach, natomiast ściany zewnętrzne zyskają dodatkowe ocieplone uszlachetnionym (szarym) styropianem o grubości 31 cm. Jak powiedział właściciel firmy NEO-BUD – lubonianin Mariusz Rojewski – nabywcy mieszkań będą mieli możliwość dowolnej aranżacji wnętrza (rozmieszczenie ścian działowych), bez dodatkowych kosztów. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec przyszłego roku, natomiast na życzenie klienta istnieje możliwość szybszego oddania do użytku jednego z mieszkań, czy domów. Koszt 1 m2 mieszkania wynosi 4 950 zł brutto. W przyszłości szef firmy planuje budowę następnych osiedli domów pasywnych, prawdopodobnie również w Luboniu.

PAW

Budowa pierwszego z sześciu domów pasywnych pionierskiego osiedla na ul. Kotowo. Właściciel firmy NEO-BUD – Mariusz Rojewski (stoi na froncie) – jest pasjonatem budowy domów i mieszkań pasywnych i na bieżąco śledzi postępy robót   fot. Paweł Wolniewicz

Budowa pierwszego z sześciu domów pasywnych pionierskiego osiedla na ul. Kotowo. Właściciel firmy NEO-BUD – Mariusz Rojewski (stoi na froncie) – jest pasjonatem budowy domów i mieszkań pasywnych i na bieżąco śledzi postępy robót fot. Paweł Wolniewicz

Osiedle pasywne

Osiedle pasywne

Sześć budynków w zabudowie szeregowej – strona frontowa

Sześć budynków w zabudowie szeregowej – strona frontowa

Opublikowano: ,,Wieści Lubońskie” 06-2014


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *