Start » Slider » Rajd Szlakiem Mazurka Dąbrowskiego

Rajd Szlakiem Mazurka Dąbrowskiego

Wyświetlono 1 399 razy

SKKT  PTTK nr 6,7,11 działające przy Szkole Podstawowej nr 1 w Luboniu, zorganizowało rajd poświęcony Józefowi Wybickiemu, twórcy hymnu narodowego. Trasa wiodła przez Brodnicę, Manieczki, Jaszkowo, Śrem, Zaniemyśl.

SONY DSC

Przy popiersiu Józefa Wybickiego.

W Brodnicy uczestnicy odwiedzili pusty grób, w którym niegdyś spoczywał J. Wybicki oraz zobaczyli popiersie stojące w pobliżu pałacu. Drugim miejscem, które odwiedzili to  Manieczki. Jest to miejscowość w której właścicielem był J. Wybicki. Niestety nie ma już dworu. Pozostał tylko głaz z tablicą upamiętniającą miejsce w którym stał. Z tamtego okresu zachowała się tylko kaplica w kształcie rotundy. Jest również muzeum ale niestety obecnie nieczynne. W pięknym parku stoi również popiersie J. Wybickiego, takie samo jest w Brodnicy i Śremie.

SONY DSC

Przy pustym grobie Józefa Wybickiego.

Rajd ten poszerzyły wiedzę młodzieży na temat hymnu i jego twórców, którzy tak bardzo byli związani z wielkopolską. Oczywiście przy okazji tych wyjazdów odwiedzili mnóstwo innych miejsc i miejscowości. Do najciekawszych należały: miejsca poświęcone poległym powstańcom wielkopolskim w Śremie, najstarszy drewniany krzyż w Wielkopolsce w miejscowości Góra czy stadnina koni w Jaszkowie prowadzona przez A. Chłapowskiego, oraz Izbę Pamięci bł. E. Bojanowskiego.

SONY DSC

Przy figurze bł. Edmunda Bojanowskiego.

Rajd kończył się w Łęknie k/ Zaniemyśla. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i brali udział w konkursach i zabawach. Członkowie PTTK, otrzymali od Pana Zbigniewa Czekały odznaki „Turysta Przyrodnik” w stopniu popularnym. Pozostałym uczestnikom została przyznana odznaka „Szlakiem Mazurka Dąbrowskiego” w stopniu brązowym.

Uczestnicy wyprawy

Lidka i Tomek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *