Start » Sól w oku / listy » Rozstępy

Rozstępy

Wyświetlono 813 razy

Powiększająca się po zimie szczelina pomiędzy krawężnikiem i kostką brukową chodnika na oddanej przed kilkoma miesiącami inwestycji na ul. Wschodniej    fot. Piotr P. Ruszkowski

 

 

Pojawiają się usterki na ul. Wschodniej – świeżo oddanej inwestycji

miejskiej

 

W chodniku na wysokości wykopu pod budowę bloku Wschodnia 19, w zewnętrznym krawężniku pojawiają się wyraźne szpary, które miejscami wynoszą już kilka centymetrów. Proces rozstępowania się gruntu, po tym jak puściły mrozy i wznowiono prace ziemne w wykopie, nasila się. Nie wiadomo, czy przyczyną jest niedostateczne zagęszczenie podłoża pod chodnikiem i krawężnikami, brak odpowiedniego podkładu betonowego, czy też jest to proces powolnego obsuwania się gliniastego, przesiąkniętego wodami gruntowymi terenu w kierunku wykopu?

 

Informację o drugim zjawisku przyniósł do redakcji starszy pan. Po przejściu przez jezdnię, przekraczając dalej ścieżkę rowerową, wchodził na chodnik i właśnie w tym miejscu potknął się i przewrócił o połączenia obu duktów. Jak się okazało, przylegający do ścieżki rowerowej chodnik na styku z krawężnikiem jest podniesiony (miejscami o kilka centymetrów). Starszy pan zastanawia się, czy to wadliwie wykonana robota, czy też efekt zjawiska pochylania się gruntu w stronę wykopu Wschodnia 19, powodujący unoszenie krawędzi chodnika?

PPR

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *