Start » Co nowego » Squash w wydaniu Dominiki

Squash w wydaniu Dominiki

Wyświetlono 1 526 razy
Dominika z pucharem w towarzystwie trenera personalnego – Emila Hrynko

Dominika z pucharem w towarzystwie trenera personalnego – Emila Hrynko

W trwających od 27 do 30 maja Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów w Częstochowie, 12-letnia lubonianka, Dominika Lubińska (klub MySquash, Poznań), pewnie pokonała w meczu finałowym Julię Patałąg (Squash Point, Sosnowiec) 3:1 (11:6; 6:11; 11:8; 11:3), broniąc tytułu Mistrzyni Polski w kategorii dziewcząt do lat 13, zdobyty w ubiegłym roku na Mistrzostwach Polski we Wrocławiu.
Tydzień wcześniej, w dniach 21-23 maja, Dominika wzięła udział w Indywidualnych Mistrzostwach Polski seniorów. Była najmłodszą w historii polskiego squasha zawodniczką, która wywalczyła kwalifikację do tego najważniejszego seniorskiego turnieju w sezonie (prawo udziału mają 32 najlepsze zawodniczki w kraju). Rozstawiona w turnieju na pozycji 29., zakończyła turniej jako 21., co jest dużym sukcesem 12-letniej Dominiki. Dopiero za 2 miesiące wychodzi ze swojej kategorii wiekowej do wyższej (dziewczęta do lat 15). Decyduje o tym pozycja w rankingu PFS (Polskiej Federacji Squasha).

Mistrzostwa juniorów
Przegrana w pierwszym meczu z Dorotą Grzechowiak (MySquash, Poznań) (PFS #10) 0:3 (7:11; 3:11; 4:11), oznaczała spadek do drugiej szesnastki turnieju. Kolejne mecze pierwszego dnia mistrzostw Dominika rozegrała z Aleksandrą Surdziel (MySquash, Poznań) (PFS #31) – wygrany 3:2 (11:9; 7:11; 11:7; 5:11; 12:10) oraz Sylwią Łukasik z Nowego Sącza (PFS #18) – przegrany 0:3 (7:11; 4:11; 6:11). Oznaczało to spadek i walkę o miejsce #21. Żeby tego dokonać, musiała wygrać oba mecze kolejnego dnia. Zrealizowała to, pokonując Paulinę Sielską z Wrocławia (PFS #20) 3:1 (11:9; 11:6; 7:11; 11:9) oraz Magdalenę Waszkiewicz z Gdańska (PFS #22) 3:1 (12:10; 12:10; 2:11; 11:9).

W Europie
Maj był miesiącem obfitującym w turnieje. Kilka dni wcześniej, w dniach 14-17 maja, Dominika reprezentowała Polskę na Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów do lat 15 w Lizbonie. W składzie Reprezentacji Polski byli: Mikołaj Korsak (Bene Sport, Szczecin), Mikołaj Giemza (Squash Korona, Kielce), Dominika Lubińska (MySquash, Poznań). W fazie grupowej, po przegranej z faworytami – Czechami, Węgrami oraz Holendrami – i zwycięstwie w spotkaniu z Włochami, reprezentacja Polski wyszła z grupy na 4. pozycji. W kolejnej fazie rozgrywek uległa Niemcom, a następnie pokonała pewnie Norwegię i Portugalię. Polska reprezentacja sprawiła niespodziankę w turnieju, kończąc go na 13. miejscu, tylko o pozycję niżej od silnej reprezentacji Belgii, tym bardziej że została rozstawiona na 18. pozycji wśród 18 drużyn biorących udział w Mistrzostwach.
W rozgrywkach indywidualnych w Europie, Dominika zajmuje #17 pozycję w rankingu ESF (European Squash Federation) w kategorii dziewcząt do lat 13. W tym sezonie wygrała m.in. międzynarodowy turniej Polish Junior Open we Wrocławiu, pokonując w finale reprezentantkę Czech – Eliskę Jicinską 3:1 (5:11; 11:5; 11:8; 11:6). Należy dodać, że Czesi są aktualnymi drużynowymi wicemistrzami Europy w kategorii do lat 15.

Jak to możliwe?
Osiągane przez Dominikę sukcesy w kraju i na arenach międzynarodowych są wynikiem pracy i wysiłku wkładanego w codzienny trening. Wyznaczając kolejne cele, trener Marcin Herzog stara się z Dominiką doskonalić umiejętności techniczne, prawidłowe egzekwowanie uderzeń oraz poruszanie się na korcie, ale kładzie też duży nacisk na taktykę oraz uczenie pewności i świadomości podczas gry. To właśnie koncentracja, wewnętrzny spokój i wiara w zwycięstwo sprawia, że Dominika jawi się często jako bardzo dojrzała zawodniczka, będąc zaledwie młodziutką juniorką. Charakter sportowca, wyjątkowe predyspozycje motoryczno-ruchowe, ale przede wszystkim pasja do squasha pozwalają wierzyć, że Dominika będzie w przyszłości sięgać po najwyższe laury. Bardzo ważnym elementem jest przygotowanie kondycyjne. W tej kwestii squash jest znacznie bardziej wymagający niż inne sporty rakietowe, np. tenis czy badminton. Współzawodnictwo na powierzchni prawie 63 m2 wymaga refleksu, powtarzalności oraz dużej koncentracji przy dużym zmęczeniu. Trzeba przy tym wykazać się niezłomną odpornością fizyczną i psychiczną.
Trener Emil Hrynko z klubu Nautilus Training Center przygotowywał Dominikę zarówno do seniorskich jak i juniorskich Mistrzostw Polski oraz do Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów U15, w zakresie budowania wytrzymałości tlenowej i beztlenowej. Trening w dużej mierze koncentrował się na ćwiczeniach funkcjonalnych i rozciągających, a przede wszystkim na ćwiczeniach „CORE”, które miały działanie wzmacniające i poprawiające stabilność kręgosłupa w określanych pozycjach w ruchu i bez ruchu. Ten rodzaj treningu miał u Dominiki pozytywny skutek na treningach, gdzie realizowała technikę i taktykę gry w polu z głównym trenerem – Marcinem Herzogiem. Dzięki tym ćwiczeniom Dominika była w stanie odegrać nawet najtrudniejsze piłki z każdego miejsca na korcie. Do osiągnięcia tego sukcesu w znacznej mierze przyczyniły się treningi speed badmintona z trenerami Maciejem Kędziorą oraz Katarzyną Sitarz, Wicemistrzynią Polski K35+, dzięki którym w październiku 2014 r. Dominika zdobyła Mistrzostwo Polski w speed badmintonie w kategorii dziewcząt do lat 12. Treningi przyczyniły się do poprawy kontroli nad rakietą, koncentracji, precyzji oraz szybkości reakcji. Godna podkreślenia jest współpraca pomiędzy trenerami, którzy na bieżąco dzielili się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Umożliwiło to Dominice rozwój na każdej płaszczyźnie.
W planach Dominiki do końca sezonu pozostają dwa turnieje squasha rangi Super Series: Pioneer Junior Open w Kolonii oraz Dutch Junior Open w Amsterdamie, a także Mistrzostwa Świata w speed badmintonie, które odbędą się pod koniec sierpnia w Berlinie.
Jak to możliwe, że dwunastolatka może mierzyć się z czołówką seniorek na Mistrzostwach Polski? Squash nie jest dyscypliną, w której siła odgrywa znaczącą rolę, jak np. w tenisie. W meczu tenisowym junior nie ma najmniejszych szans z dużo starszym zawodnikiem. W squashu silnie uderzona piłka, po odbiciu od tylnej ściany kortu, wraca. Siła nie pozostaje jednak bez znaczenia. Silniejsze uderzenie zmusza przeciwnika do szybszej reakcji, w celu odbicia piłki. Ze względu na dużą liczbę możliwych zagrań, bardzo ważnym czynnikiem jest również inteligencja zawodnika i szybkość podejmowania decyzji, zwłaszcza pod presją. Junior dysponujący dobrą techniką, dużą szybkością, krótkim czasem reakcji, a poza tym wytrzymały fizycznie i psychicznie, jest w stanie konkurować z najlepszymi.

Trenerzy speed badmintona, od lewej: Maciej Kędziora i Katarzyna Sitarz oraz trener squasha Marcin Herzog z mistrzynią Polski – Dominiką Lubińską

Trenerzy speed badmintona, od lewej: Maciej Kędziora i Katarzyna Sitarz oraz trener squasha Marcin Herzog z mistrzynią Polski – Dominiką Lubińską

Squash jako nowoczesna gra XXI wieku, gdzie liczy się maksymalizacja efektów w krótkim czasie, znajduje coraz większe grono zwolenników nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest sportem wszechstronnie rozwojowym, dlatego warto chociaż spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Podczas jednej godziny gry możemy spalić ok. 1 000 kCal i rozładować nagromadzone w ciągu dnia emocje. Zapraszamy na korty!
RUK-CUK Luboń


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *